fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Tusk: nazwisko następny Kluzy w ciągu dwóch tygodni

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
W ciągu dwóch tygodni poznamy nowego szefa nadzoru finansowego
Decyzja o powołaniu nowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego zostanie ogłoszona w ciągu dwóch tygodni. — Nie ma pośpiechu, jeśli chodzi o Komisję Nadzoru Finansowego — dodał w środę premier Donald Tusk.
„Rz" już wcześniej pisała, że nazwisko nowego szef nadzoru finansowego może być znane już po wyborach. Kadencja obecnego szefa KNF Stanisława Kluzy kończy się w najbliższy wtorek. Zgodnie z prawem przewodniczący Komisji pełni obowiązki do dnia powołania następcy. Jak wynika z naszych informacji, obecnie mocnym kandydatem na szefa KNF jest Bogusław Grabowski, prezes Skarbiec Asset Management Holding i Skarbiec TFI, członek Rady Gospodarczej przy premierze. Przez długi czas pod uwagę był brany Dariusz Daniluk, prezes BGK. Wymieniany był także Jerzy Pruski, szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i członek KNF, jako przedstawiciel Prezydenta RP oraz Jan Krzysztof Bieleckiecki.
KNF zajmuje się nadzorem nad bankami od 2008 r. Komisja powstała zaś dwa lata wcześniej, gdy przejęła kompetencje Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.
Zgodnie z ustawą szef Komisji powinien m.in. posiadać polskie obywatelstwo, mieć wyższe wykształcenie prawnicze lub ekonomiczne oraz wiedzę w zakresie nadzoru nad rynkiem finansowym w Polsce. Ponadto od takiej osoby wymagany jest co najmniej trzyletni staż pracy na stanowiskach kierowniczych. Nie może być ona także karana za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Powinna też cieszyć się nieposzlakowaną opinią.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA