fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Szczyt w Krakowie: europejska nauka potrzebuje biznesu

Potrzebna jest świadomość konieczności łożenia na rozwój nauki – mówił w Krakowie red. nacz. „Rz“ Paweł Lisicki (z prawej)
Fotorzepa
Inwestycje w nowe technologie pomogą w przezwyciężeniu kryzysu
– Do 2020 r. potrzebujemy w Unii Europejskiej miliona nowych naukowców – powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka na otwarciu odbywającego się w Krakowie Europejskiego Międzysektorowego Szczytu dotyczącego Badań Naukowych i Innowacji.
To europejskie spotkanie, organizowane co półtora roku przez Stałą Platformę Atomium Culture, poświęcone jest badaniom naukowym i innowacjom. Organizacja stara się odegrać rolę pomostu między największymi europejskimi uniwersytetami (m. in. Uniwersytetem Jagiellońskim) a przedstawicielami świata biznesu i mediami, w tym „Rz".
– Głównym celem szczytu jest wypracowanie konkretnych rozwiązań mających na celu silne wsparcie badań naukowych w Europie – mówi „Rz" Michelangelo Baracchi Bonvicini, przewodniczący Atomium Culture. – Dlaczego nauce europejskiej potrzebne jest wsparcie? Ponieważ ona jako pierwsza padła ofiarą cięcia budżetów w czasach kryzysu.
Bonvicini dodaje, że najważniejszym osiągnięciem spotkania jest podpisanie deklaracji między rządami Austrii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Szwecji i Polski zawierającej propozycje poprawy sytuacji europejskich badań naukowych. Adresatem dokumentu są Komisja Europejska i Parlament Europejski. Ma on m.in. stworzyć uniwersytetom łatwiejszy dostęp do prywatnych funduszy. Prof. Jerzy Buzek, szef PE, powiedział, że Komisja Europejska zamierza istotnie zwiększyć budżet na naukę i innowacje. Nie podał jednak kwoty.
– Rozwój nowych technologii jest niezbędny do przezwyciężenia kryzysu w Europie, w której utrzymanie modelu państwa opiekuńczego powoduje zwiększanie się deficytu budżetowego, za którymi to wydatkami nie idzie wzrost wydajności – powiedział Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Rz" i jeden z panelistów. – Teraz najbardziej potrzebna jest świadomość konieczności łożenia na rozwój nauki. I tutaj my, przedstawiciele mediów, mamy istotną rolę do odegrania.
Podobnego zdania była minister Kudrycka: – Ta konferencja jest wielkim wyzwaniem dla środowiska akademickiego Polski, bo obraca się wokół tematyki lepszego komunikowania społeczeństwu o dorobku naukowym – powiedziała „Rz", dodając, że media powinny pomóc w kreowaniu nowych, oryginalnych form przekazu, takich jak choćby blogi czy portale społecznościowe, umożliwiających jak najszersze rozpropagowanie idei badań naukowych. – Nauka to taka kapryśna pani, która bez okazywanej jej atencji coraz mniej interesuje się tym, co ludzie o niej myślą – dodała minister.
Bonvicini podkreślił, iż mimo że w Europie powstaje więcej wynalazków niż w USA, to jednak brakuje połączenia strukturalnego między uniwersytetami a biznesem, które wytyczyłoby formalne szlaki dla finansowania badań przez sektor prywatny.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA