fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

VAT: media we wspólnotach mieszkaniowych bez VAT

www.sxc.hu
Wspólnoty nie muszą wystawiać mieszkańcom faktur i doliczać VAT do rachunków za prąd, gaz czy wodę
Zwolnione z VAT są czynności wykonywane przez wspólnoty na rzecz właścicieli lokali, za które pobierane są opłaty na pokrycie kosztów ich utrzymania. To skutek rozporządzenia Ministerstwa Finansów, które weszło w życie 22 września.

Tak jak spółdzielnie

– Rozporządzenie zwalnia z VAT opłaty za media pobierane przez wspólnoty mieszkaniowe. Oznacza to, że wspólnoty, które nabywają np. prąd, ciepło i wywóz śmieci na rzecz właścicieli poszczególnych lokali, nie będą im wystawiać faktur VAT. Z podobnego zwolnienia korzystają dotychczas spółdzielnie mieszkaniowe. Szkoda, że ministerstwo nie wprowadziło tego rozwiązania przy okazji wcześniejszych nowelizacji ustawy o VAT – mówi Jarosław Ziobrowski, prawnik w kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr.
W praktyce zarząd lub zarządca wspólnoty zawiera umowy z podmiotami, które dostarczają media do budynku jako całości. Dostawca wystawia jedną fakturę VAT na wspólnotę, a ta z kolei rozlicza z członkami koszty zużycia prądu, ciepła czy wody w części wspólnej (np. na korytarzach) i w poszczególnych lokalach.
Nowe zasady rozliczenia obowiązują z mocą wsteczną od 2 sierpnia 2011 r.
– Dla wspólnot oznacza to zmniejszenie obowiązków administracyjnych. Nie będą musiały rejestrować się jako podatnicy VAT i prowadzić ewidencji – mówi Bartosz Bogdański, doradca podatkowy w MDDP.
Dodaje, że obowiązujące dotychczas przepisy nie pozwalały na stosowanie takiego zwolnienia dla wspólnot (chociaż praktyka była bardzo różna), co potwierdza interpretacja ogólna z 21 czerwca br., nr PT8/033/ IO1/AEW/11/PT-571. Minister finansów uznał w niej, że jeśli wspólnota mieszkaniowa nabywa media na rzecz właścicieli poszczególnych lokali, to co do zasady działa jako podatnik VAT i powinna wystawiać im faktury za odsprzedaż. Nie dotyczy to kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i wspólnik w KNDP Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy, wyjaśnia, że wspólnoty i tak nie pobierają od lokatorów żadnej marży. Nie będą teraz mogły odliczyć VAT, co wynika z wprowadzonego zwolnienia, ale ich poziom opodatkowania pozostanie taki sam.
– Takie rozwiązanie jest po prostu tańsze dla wspólnot i budżetu, a nie wpływa na dochody budżetowe. Z tego punktu widzenia jest to dobra zmiana – mówi Andrzej Nikończyk.
Dodaje, że dzięki rozporządzeniu wartość odprzedaży mediów dla lokali mieszkalnych nie będzie zmniejszać limitu zwolnienia dla małych podatników (150 tys. zł). Wspólnoty mające sprzedaż opodatkowaną poniżej tego poziomu będą mogły pozostać podatnikami zwolnionymi podmiotowo.

Niższe koszty

Czy to znaczy, że właściciele lokali i najemcy będą mniej płacili za media? – Niekoniecznie. Wspólnoty będą nabywać usługi z VAT i odsprzedawać ze zwolnieniem, ale podatek zawarty w opłatach przeniosą na nabywców – mówi Bogdański.
Podstawa prawna:
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA