fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Nowy metropolita lubelski - abp Budzik

Stanisław Budzik
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Ewa K. Czaczkowska
To wielkie i trudne wyzwanie – mówił arcybiskup po ogłoszeniu nominacji. Jego ingres do katedry lubelskiej odbędzie się 22 października
Nazwisko nowego metropolity lubelskiego ogłosiła nuncjatura apostolska. O tym, że następcą zmarłego w lutym abp. Józefa Życińskiego zostanie właśnie bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny episkopatu, "Rz" informowała pierwsza kilka tygodni temu.
Abp Budzik ocenił nominację jako wyzwanie. – Które można podjąć tylko wtedy, jeżeli jest się przekonanym, że gdy Pan Bóg stawia trudne zadanie, to równocześnie daje siłę, aby to zadanie zrealizować – powiedział.
Ogłoszenie nominacji było oczekiwane z dużym zainteresowaniem nie tylko w archidiecezji lubelskiej ze względu zarówno na wyrazistą osobowość poprzednika, jak i rangę arcybiskupstwa, które jest kościelną metropolią i siedzibą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
– Kończy się stan zawieszenia – cieszył się wczoraj ks. prof. Alfred Wierzbicki, dyrektor Instytutu Jana Pawła II, który działa przy KUL. W jego ocenie decyzja Benedykta XVI to dobry znak dla Kościoła. – Ze względu na otwartość nowego metropolity i jego umysłowość należy spodziewać się kontynuacji duszpasterskiej abp. Józefa Życińskiego – komentuje ks. Wierzbicki. – Oczywiście w innym stylu, bo każdy człowiek jest niepowtarzalny –<\f>dodaje i podkreśla, że za abp. Budzikiem przemawia duże doświadczenie Kościoła w Polsce i powszechnego (studiował teologię w Innsbrucku) oraz znajomość współczesnej teologii (jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych).
– Nie jest możliwe, aby bp Budzik był abp. Życińskim-bis, choćby dlatego, że jest bardziej powściągliwy w słowach – mówi publicysta Tomasz Wiścicki.  – Musi znaleźć własną formułę. Na pewno stoi przed nim trudne zadanie.
On i inni komentatorzy podkreślają, że abp Budzik jako sekretarz episkopatu nie ujawniał swoich poglądów. – Stał w cieniu. Był głosem episkopatu  – mówi Wiścicki.
59-letni Stanisław Budzik od czerwca 2007 r. był sekretarzem generalnym episkopatu. Trzy lata wcześniej został biskupem pomocniczym w Tarnowie. Dobrze znał abp. Życińskiego, który zanim został metropolitą lubelskim w latach 1990 – 1997, był ordynariuszem w Tarnowie.
Ingres abp. Budzika do lubelskiej katedry odbędzie się  22 października, czyli w liturgiczne wspomnienie błogosławionego Jana Pawła II.
Wczorajsza nominacja oznacza powstanie wakatu na stanowisku sekretarza generalnego episkopatu. Wybór nowego, jak powiedział abp Budzik, odbędzie się za trzy tygodnie, podczas zebrania plenarnego episkopatu w Przemyślu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA