fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Wyroki za insider trading

Zvi Goffer
Bloomberg
Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Sąd w Nowym Jorku skazał dwie osoby za korzystanie z poufnych informacji giełdowych. Będą też następne wyroki
Zvi Goffer, były makler od papierów wartościowych, zwany Octopussy (Ośmiorniczka, z seksownym podtekstem), bo korzystał z wielu źródeł informacji, dostał 10 lat, a Winifred Jiau, konsultantka — 4 lata w innym procesie.
Oba procesy były wynikiem kompleksowej rządowej kontroli funduszy spekulacyjnych i w środowisku maklerów, podejrzanych o  insider trading.
Sędzia Richard Sullivan, który skazał Goffera stwierdził, że były makler stracił możliwość uzyskania łagodnego wyroku, bo wolał proces od przyznanie się do winy, co wybrało wielu innych oskarżonych o to samo. — Zagrał pan i przegrał — stwierdził sędzia
Goffer ma stawić się do odbywania kary 21 października, musi też zapłacić 10 mln dolarów kary.
Prokurator uznał Goffera, wcześniej pracownika funduszu spekulacyjnego Galleon Group, założonego przez Raja Rajaratnama (też oskarżonego na podstawie podsłuchów FBI i czekającego na wyrok) szefem grupy, która wykorzystywała informacje o planowanych przejęciach producenta sprzętu sieciowego 3Com i kanadyjskiej firmy farmaceutycznej Axcan Pharma.
Wraz z Gofferem przed sądem stanęli jego brat Emanuel i trzeci makler Michael Kimelman. Obaj usłyszą wyroki w październiku.
W innej sali sędzia Jed Rakoff skazał Winifred Jiau, która „zarobiła" w ciągu 2 lat 208 tys. dolarów od firmy Primary Global Research za informacje o firmach technologicznych. Jest pierwszą kobietą - konsultantem skazaną za insider trading.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA