fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kobieta znowu na czele HP

Meg Whitman, nowy prezes HP
Bloomberg
Leo Apotheker pożegnał się z funkcją prezesa Hewlett-Packard po niespełna roku pełnienia funkcji. Na czele największego na świecie producenta sprzętu komputerowego stanie ponownie kobieta.
Rada dyrektorów na nowego prezesa HP wybrała Meg Whitman, w przeszłości twórczynię sukcesu platformy aukcyjnej eBay. Nowe obowiązki ma objąć natychmiast. Dokonana w nadzwyczajnym trybie zmiana ma przywrócić zaufanie inwestorów do firmy, która w okresie trwających trzy kwartały rządów Apothekera  systematycznie cięła prognozy wyników, doprowadzając do spadku kursu akcji o połowę.
Spotkała się jednak z krytycznymi opiniami akcjonariuszy, którzy obarczają radę częścią odpowiedzialności za ostatnie błędy z zarządu. Krytykę wzbudziła zarówno sposób wyboru nowego prezesa – bez formalnego procesu wyłaniania kandydatów, jak i sam wybór.
Rynek niejednoznacznie ocenia przeszłe dokonania pracującej dla HP na stanowisku dyrektora od ośmiu miesięcy Whitman. Powszechnie docenia się jej rolę w przekształceniu w latach 90-tych eBay, skromnej zatrudniającej kilkudziesięciu pracowników firmy w globalnego potentata w internetowym handlu detalicznym. Przypomina się jednak, że ostatnie lata jej rządów stały pod znakiem gasnącego wzrostu, rosnących obiekcji ze strony Wall Street i nietrafionych przejęć, w tym Skype'a.
Zwraca się również uwagę na jej małe doświadczenie na rynku sprzętu komputerowego. Whitman odpiera ten ostatni zarzut, wskazując, że stojąc na czele eBay była jednym z dużych odbiorców produktów HP dla biznesu. – Zatem znam się na tej dziedzinie stosunkowo dobrze – powiedziała w wywiadzie dla agencji Reutersa.
Jednocześnie podtrzymała plan przeprowadzenia strategicznych zmian w firmie, w tym podjęcie decyzji do końca roku w sprawie wydzielenia działalności pionu komputerów osobistych oraz przejęcia brytyjskiego producenta oprogramowania Autonomy Corp.
Whitman nie jest pierwszą kobietą, która pokieruje HP. W latach 1999-2005 na czele firmy stała Carly Fiorina, która przeprowadziła przejęcie konkurencyjnego Compaq'a.
Kurs akcji HP w czwartek spadł o 4,8 proc., do 22,8 USD, oddając większość z 6,6 proc. wzrostu osiągniętego na poprzedniej sesji.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA