fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Polska bojkotuje Durban III

Nie będziemy brali udziału w imprezie, na której mogą być głoszone antysemickie treści – powiedział „Rz" rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki
Wielka antyrasistowska konferencja ONZ ma się odbyć dzisiaj w Nowym Jorku. Podobnie jak dziesięć lat temu w Afryce (Durban I) i dwa lata temu w Genewie (Durban II) prym na imprezie będą wieść przedstawiciele państw muzułmańskich oraz radykalne organizacje propalestyńskie. I podobnie jak poprzednio zamierzają postawić pod pręgierzem Izrael, jako państwo apartheidu, które na masową skalę łamie prawa człowieka.
– Polska oczywiście opowiada się za walką z rasizmem i łamaniem praw człowieka. Ale mamy poważne wątpliwości, czy akurat ta konferencja może w tym pomóc – podkreślił Bosacki. – Pamiętamy, jak dwa lata temu prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad głosił na niej radykalne, antyizraelskie poglądy. Dlatego nie zamierzamy brać udziału w tej imprezie. Tym samym Polska stała się 14. krajem, który zbojkotuje Durban III.
Wcześniej decyzję taką ogłosiły USA, Australia, Wielka Brytania, Bułgaria, Austria, Nowa Zelandia, Niemcy, Kanada, Francja, Włochy, Czechy, Holandia i oczywiście Izrael. Ten ostatni kraj nazywa Durban III „wielkim antysemickim festiwalem nienawiści".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA