fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kredyty walutowe na Węgrzech po preferencyjnych kursach

Viktor Orban, premier Węgier, pomysłodawca pomocy dla kredytobiorców
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Węgrzy będą mogli spłacić kredyty walutowe po preferencyjnych kursach. Są obawy, że banki nie udźwigną tego ciężaru
Węgierski bank centralny obiecał, że w związku z oczekiwanym popytem na franki i euro potrzebne do wcześniejszej spłaty zobowiązań hipotecznych udostępni bankom krajowe rezerwy walutowe.
Parlament przyjął w poniedziałek  przepisy, które pozwalają kredytobiorcom spłacić zobowiązania hipoteczne w walutach obcych po kursach znacznie odbiegających od bieżących na rynku.
1,2 mln Węgrów ma kredyt walutowy
Kredyty we frankach będą mogły zostać spłacone po 180 forintów za franka, a w euro po 230 forintów, podczas gdy na rynku waluty te kosztowały wczoraj odpowiednio 235 i 286 forintów.
Ciężar różnic kursowych mają wziąć na siebie banki, a nie kredytobiorcy, co wzbudziło obawy m.in. Komisji Europejskiej, a także agencji ratingowych, które oceniają, że plan spłaty uderzy w węgierską gospodarkę i finanse publiczne.
Szef banku centralnego Andras Simor ocenił wczoraj, że po zaniżonych kursach może zostać spłacone około 20 proc. z łącznej puli walutowych kredytów hipotecznych ocenianej na 18 mld euro. Jego instytucja zamierza pomóc kredytodawcom. – Bank centralny jest gotów zaoferować krajowym bankom waluty niezbędne do obsługi wcześniejszej spłaty walutowych kredytów hipotecznych, biorąc je z krajowych rezerw walutowych – zapewnił Simor.
Jego zdaniem zmniejszy się w ten sposób ryzyko wystąpienia niestabilności finansowej. Szczegóły planu wsparcia banków mają być przedstawione w ciągu kilku dni. Na Węgrzech w walutach obcych (głównie we franku) denominowanych jest około dwóch trzecich kredytów hipotecznych.
Kredyty walutowe na Węgrzech są poważnym problemem. Ma  je 1,2 mln mieszkańców na około 10 mln ludności. W połowie roku 123 tys. Węgrów zalegało ze spłatą tych kredytów powyżej 90 dni.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA