fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ceny czteropokojowych mieszkań

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
W tym roku na sprzedaż w Warszawie trafiło wiele drogich, używanych apartamentów. Znacznie podbiły średnie ceny
Według danych warszawskiego MLS (systemu wielokrotnego oferowania mieszkań), podczas gdy w 2010 r. przeciętna cena ofertowa mieszkań czteropokojowych oscylowała na poziomie 900 tys. zł, obecnie wynosi prawie 1,2 mln zł.
– To efekt m.in. pojawienia się w sprzedaży drogich apartamentów o dużych powierzchniach, w prestiżowych inwestycjach oddawanych do użytku przez deweloperów w ostatnich latach – tłumaczą warszawscy pośrednicy.
Zanotowali także wzrost średniej stawki transakcyjnej za cztery pokoje i to niemały, bo z ok. 590 tys. zł w 2010 r. do ok. 1,1 mln zł obecnie.
Obiektem zainteresowania stały się bowiem nie tylko cztery pokoje w segmencie popularnym, czy o podwyższonym standardzie, ale klienci kupowali także lokale z najwyższej półki.
Średnia cena ofertowa mieszkań 4-pokojowych oscyluje dziś na poziomie ok. 9,7 tys. zł za mkw., natomiast transakcyjna jest o 1 tys. zł niższa. W przypadku tych najdroższych ofert, jak wyliczają pośrednicy, w trakcie negocjacji sprzedawcy schodzą z ceny wyjściowej nawet o 100 tys. zł.
Z drugiej strony, udział czteropokojowych lokali na warszawskim rynku wtórnym nie jest duży – ok. 7 proc. całej puli. Stołeczna oferta jest bowiem zdominowana dwoma (45 proc.) i trzema pokojami (30 proc.).
– Biorąc pod uwagę tak skąpą podaż dużych i drogich apartamentów, liczba transakcji nie jest imponująca, bo stanowi zaledwie kilka proc. wszystkich podpisanych umów. Stąd wystarczy, że kilka czy kilkanaście apartamentów zmieni właściciela w tym roku, a średnie stawki większych lokali mocno poszybują w górę – tłumacza pośrednicy.
Choć pojawiają się klienci gotowi wydać sporo na luksusowe mieszkania, sprzedawcy muszą liczyć się z tym, że będą długo czekać na nabywcę, przeciętna sprzedaż czteropokojowych lokali zajmuje ok. 230 dni, choć nie brak takich, które latami czekają na klienta.
Średnie ceny transakcyjne mieszkań czteropokojowych (w zł za mkw.)
• 2008 r. – 10,5 tys. zł
• 2009 r. – 8,4 tys. zł
• 2010 r. – 8,4 tys. zł
• 2011r. – 8,7 tys. zł
źródło: MLS
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA