fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Grecy coraz bliżej porozumienia

Bloomberg
Zakończyła się telekonferencja przedstawicieli władz Grecji i jej międzynarodowych kredytodawców
Dzisiejsze rozmowy, w których uczestniczył ze strony greckiej szef resortu finansów Evangelos Venizelos a po stronie kredytodawców przedstawiciele Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (tzw. Trojka) zakończyły się. Negocjacje nie przyniosły wprawdzie ostatecznego rozwiązania problemu ale jak poinformowały strony udało się w ich toku wypracować podwaliny porozumienia, które zapewni kontynuację wypłat w ramach pakietu ratunkowego. Zapowiedziano także, że rozmowy będą kontynuowane. Ich wznowienie planowane jest na jutrzejszy wieczór.
Brak definitywnego rozstrzygnięcia nie ostudził jednak optymizmu Aten. Grecki resort finansów określił dzisiejszą konferencję jako "produktywną i treściwą".
- Odbyła się produktywna i treściwa dyskusja. Jutro rano ekipy ekspertów technicznych, znajdujących się już w Atenach, zajmą się dalszym szczegółowym omówieniem niektórych danych i telekonferencja zostanie powtórzona jutro o tej samej porze - poinformowało w późnym wieczorem greckie ministerstwo finansów.
Wcześniej rzecznik Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Amadeu Altafaj Tardio powiedział, że "telekonferencja (...) będzie dotyczyć między innymi tego, czy są wystarczające warunki do wznowienia misji (przeglądu programu) i kiedy mogłoby to nastąpić".
Na początku miesiąca inspektorzy trojki zawiesili wizytę w Atenach, niezadowoleni ze środków podjętych przez Grecję. Wskazali też, że grecka administracja musi usunąć "techniczne" problemy po swojej stronie.
W piątek na nieformalnym spotkaniu ministrów finansów UE we Wrocławiu ustalono, że decyzja o wypłacie szóstej transzy pomocy dla Grecji w wysokości 8 mld euro zapadnie dopiero w październiku, a nie we wrześniu, jak wcześniej planowano.  Tymczasem rząd w Atenach ogłosił, że bez kolejnej transzy w wysokości 8 mld euro wystarczy mu pieniędzy na wypłaty pensji tylko do października.
Grecja czeka na kolejną transzę pakietu ratunkowego, bez którego musiałaby zbankrutować.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA