fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Za ile materiały na dom

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Koszt zakupu materiałów na dom o pow. 152 mkw. wyniósł w sierpniu 146,7 tys. zł, czyli o 6,5 tys. zł więcej niż w styczniu br. oraz o ponad 7 tys. zł więcej niż rok temu
- O niecały procent w sierpniu w stosunku do lipca wzrosły ceny materiałów wykorzystywanych do budowy naszego modelowego domu (opis poniżej).
- W sierpniu w stosunku do lipca o 3 proc. zdrożała papa, a o około 5 proc. styropian. Droższe było drewno – wzrost o 3 proc., oraz cement – wzrost o 2 proc. Taniej niż w lipcu można było kupić wełnę – spadek o 2 proc., płytę kartonowo-gipsową – także spadek o 2 proc., oraz płytki klinkierowe – o 2,1 proc. taniej niż w lipcu.
– Natomiast od początku roku najbardziej zdrożało drewno – wzrost o prawie 17 proc., oraz papa – wzrost o ponad 8 proc. Tańsza o prawie 9 proc. jest płyta kartonowo-gipsowa, a o 6 proc. płytki klinkierowe – wylicza Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu w Grupie PSB.
- Sklepy i składy budowlane odnotowały 15 – 20-proc. wzrost sprzedaży w sierpniu w stosunku do lipca oraz 10 – 15-proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Jak powstaje wykres?

- Podstawą do wyliczenia danych był projekt domu o powierzchni 150 mkw. w stanie surowym zamkniętym. Jest to budynek jednorodzinny, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny.
- Projekt uzyskaliśmy z pracowni Agrobisp.
- Informacje o cenach poszczególnych materiałów potrzebnych do budowy domu otrzymaliśmy od grupy Polskie Składy Budowlane, sieci 280 punktów handlowych.
- Wykres przedstawia całkowity koszt materiałów potrzebnych do wybudowania tego domu w poszczególnych miesiącach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA