fbTrack

Dane gospodarcze

Zatrudnienie i wynagrodzenia w górę

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu wyniosło 3.591,23 zł, co oznacza, że w skali roku wzrosło o 5,4 proc. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w sierpniu o 3,1 proc. w skali roku
- Popyt na pracę wyraźnie słabnie – komentuje Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ. – To kolejny słaby odczyt dotyczący rynku pracy – dodaje Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. Zdaniem analityków, to efekt coraz gorszej koniunktury w UE. – Spada eksport, a to przekłada się na zmniejszenie produkcji przemysłowej. Zapotrzebowanie na nowych pracowników jest coraz mniejsze – mówi Pytlarczyk.
W kolejnych miesiącach – zdaniem ekonomistów – sytuacja będzie się jeszcze pogarszać. Wskazują na to m.in. wskaźniki wyprzedzające koniunktury – te prowadzone przez GUS jak i instytucje prywatne. Zdaniem Winka z BGŻ roczna dynamika wzrostu zatrudnienia na koniec roku spadnie wyraźnie poniżej 3 proc., według Pytlarczyka – wyniesienie ok. 2,5 proc. – Wszystko wskazuje na to, ze da się utrzymać założonej na koniec roku przez resort finansów ok. 10-procnetowej stopy bezrobocia. Według naszych szacunków sięgnie ona 11 proc.  – podkreśla Winek. Jeszcze gorsze są przewidywania na przyszły rok. Obaj ekonomiści szacują, że przedsiębiorstwa nie będą zwiększać zasobów siły roboczej, a dynamika zatrudnienia będzie wahać się w okolicach zera.
- Przy wzroście PKB poniżej 3,5  proc., wszystko wskazuje na to, że tak się stanie, gospodarka nie jest w stanie generować nowych miejsc pracy – podkreśla Pytlarczyk. Za to dynamika wynagrodzeń trzyma się na stosunkowo wysokim poziomie – w sierpniu roczny wzrost wyniósł 5,4 proc. (w lipcu – 5,2 proc.).  – Sądzę jednak, że jest to przede wszystkim efekt podwyżek w niektórych sektorach, a nie silny trend na całym rynku – komentuje Winek. – To wywalczony wzrost płace w górnictwie poniósł poziom wynagrodzeń na wyższą półkę – dodaje Pytlarczyk. Zdaniem ekonomistów, 5-procentowa dynamika płac  powinna utrzymać się do końca roku. Co prawda przedsiębiorstwa nie mają jakiś szczególnych powodów (to oni wciąż dyktują warunki na rynku pracy), by więcej płacić pracownikom, jednak wysoka inflacja powoduje żądania wyrównania płac.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL