fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

MFW stawia warunki Białorusi

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie da Białorusi kolejnego kredytu, dopóki Mińsk nie wprowadzi reform rynkowych
Rada dyrektorów MFW odmówiła Białorusi kredytu (stara się o 8 mld dol.), bo kraj nie wykonuje wcześniejszych zaleceń organizacji. Fundusz prognozuje wzrost zadłużenia Mińska do poziomu 68,3 proc. PKB w tym roku, 72,5 proc. w przyszłym i 85,6 proc. w 2016.
Komunikat MFW zawiera miażdżącą krytykę poczynań białoruskich władz: „nastąpiło widoczne złagodzenie polityki gospodarczej. W wyniku czego znacząco zwiększył się deficyt na rachunku bieżącym (...). Po dużej utracie rezerw na początku 2011 r. bardzo wzrosła presja na rubla, co wywołało kryzys walutowy i zmusiło bank centralny do wstrzymania interwencji". A to z kolei, w ocenie misji MFW, spowodowało „pojawienie się równoległego rynku walutowego".
Fundusz odniósł się także do tego, że Białoruś nie wykonuje postanowień umowy kredytowej (3 mld dol.) z antykryzysowym funduszem Euro-Azjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej: „utrzymywany jest system licznych kursów walutowych, a stopy procentowe jak dawniej są ujemne w ujęciu realnym".
Dlatego MFW stawia Łukaszence warunki otrzymania pomocy: liberalizacja kursu rubla oraz uwolnienie cen, ograniczenie wzrostu zarobków w budżetówce oraz reformy w przedsiębiorstwach, co ma sprzyjać wzrostowi konkurencyjności oraz prywatyzacji gospodarki.
Analizę MFW potwierdza rynek. W sierpniu Białorusini wycofali z banków 25 mln dolarów  oszczędności, bo oprocentowanie nie nadąża za hiperinflacją (54 proc. za osiem miesięcy). Tymczasem władza dodrukowuje coraz więcej rubli.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA