fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pożyczka na modernizację

Zaciągnąłem pożyczkę hipoteczną pod zastaw budynku (środek trwały oddany przed dwoma laty do używania, wprowadzony do ewidencji środków trwałych i amortyzowany), która będzie wykorzystana na pokrycie kosztów jego rozbudowy i modernizacji. Czy odsetki od tej pożyczki mogę zaliczyć do kosztów podatkowych?
Tak. Jednak trzeba pamiętać o art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Wobec tego odsetki od pożyczki hipotecznej zaciągniętej na rozbudowę i modernizację środka trwałego naliczone przed zakończeniem inwestycji podwyższają wartość tego środka trwałego i będą kosztem uzyskania przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych. Natomiast odsetki naliczone i zapłacone po zakończeniu inwestycji (modernizacji) będą bezpośrednim kosztem uzyskania przychodu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA