fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2011

Jest wyczekiwane rozporządzenie szefa MSZ

Radosław Sikorski
Fotorzepa, Roman Bosiacki Roman Bosiacki
Paweł Majewski
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podpisał już rozporządzenie umożliwiające powołanie obwodów za granicą
"Minister Radosław Sikorski podpisał w dniu 12 września 2011 r. rozporządzenie w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej dla obywateli polskich przebywających za granicą. Oznacza to powołanie za granicą 263 obwodów do głosowania, najwięcej w Wielkiej Brytanii - 43 i w Stanach Zjednoczonych - 27" - czytamy w komunikacie przesłanym przez rzecznika MSZ Marcina Bosackiego.
Rzecznik informuje także, że rozporządzenie to zostało już przesłane do placówek dyplomatycznych RP. Obwodowe komisje poza granicami Polski powołują konsulowie najpóźniej 10 dni przed dniem wyborów.
W dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej" informujemy o spóźnieniu ministra. Jeszcze wczoraj przed godz. 17 ministerstwo nie znało terminu publikacji rozporządzenia. Komunikat dotarł do mediów dziś.
W roku 2007 w wyborach parlamentarnych za granicą było 205 obwodów do głosowania. Z danych PKW wynika, że w sumie za granicą (w tym także na polskich statkach) w wyborach do Sejmu w 2007 roku oddano 151 tys. 334 głosy.
Wszystkie osoby za granicą będą głosować na kandydatów na posłów startujących w Warszawie oraz na kandydata na senatora kandydującego w warszawskim okręgu obejmującym dzielnice: Śródmieście, Białołękę, Bielany i Żoliborz.
W październikowych wyborach po raz pierwszy w historii obywatele polscy mieszkający lub przebywający w dniu wyborów parlamentarnych za granicą będą mogli zagłosować także korespondencyjnie. Taką możliwość wprowadził kodeks wyborczy, według którego odbędą się jesienne wybory do Sejmu i Senatu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA