fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Dziecięcy Chopin i kanadyjski Bach

Rzeczpospolita
W niedzielne południe na koncert Julii Vaniushiny z towarzyszeniem orkiestry Akademii Beethovenowskiej warto wybrać się z dziećmi.
Julia Vaniushina we wrześniu skończyła 13 lat. Uczy się w Moskwie, zdobyła kilka nagród na międzynarodowych konkursach. W niedzielę zagra na festiwalu koncert fortepianowy Chopina. – Zaprosiłam ją w tym roku do Krakowa na występ z okazji Dnia Dziecka – mówi Elżbieta Penderecka. – Słuchali jej z zapartym tchem wszyscy, zarówno dorośli, jak i znacznie młodsza od niej publiczność. Ona fascynuje swoją grą, a poważni krytycy się zastanawiają, jak potoczą się losy tak fenomenalnie utalentowanej dziewczynki.
Na niedzielnym poranku w Filharmonii Julia Vaniushina nie będzie jedyną solistką. Wystąpi także 15-letnia Aleksandra Świgut (zagra I koncert Beethovena), a 17-letni Marcin Koziak, którego starszy brat Bartosz jest znanym wiolonczelistą, wybrał dla siebie wirtuozowski koncert Liszta. Pianistyczną młodzież reprezentują na Festiwalu Pianistycznym także trzej laureaci międzynarodowych konkursów: Amir Tebenikhin z Rosji, Juho Pohjonen z Finlandii i Włoch Davide Cabassi.
Dyrektor imprezy Elżbieta Penderecka rekomenduje trzy wieczory kanadyjskie. Podczas jednego z nich Helene Mercier i Louis Lortie zagrają na cztery ręce, a dwa recitale Angeli Hewitt składają się wyłącznie z preludiów i fug Bacha. – Występ w Warszawie tej pianistki to przystanek w jej ogromnym, przewidzianym na półtora roku, tournée „Bach World Tour” – mówi Elżbieta Penderecka. Warszawiakom z pewnością nie trzeba rekomendować największej gwiazdy festiwalu, Amerykanina Stephena Kovacevicha. Zagra on m.in. utwory Schumanna i Beethovena, a trzeba przyznać, że jego interpretacje muzyki tych kompozytorów są porywające. Ciekawie zapowiada się ponowne spotkanie z Amerykanką - Gabrielą Montero, laureatką Konkursu Chopinowskiego sprzed 12 lat. Wystąpi zarówno z recitalem, jak i z towarzyszeniem orkiestry z Kijowa, z którą wykona koncerty Beethovena i Rachmaninowa. Będzie okazja, aby przekonać się samemu, czy uznanie, jakim cieszy się w świecie Gabriela Montero, jest uzasadnione. - Filharmonia Narodowa 25 listopada, godz. 12 – Aleksandra Świgut, Marcin Koziak, Julia Vaniushina, orkiestra Akademii Beethovenowskiej, dyr. Michał Dworzyński; godz. 19.30 – Stephen Kovacevich 26 listopada, godz. 19 Angela Hewitt 27 listopada, godz. 17 – Davide Cabassi; godz. 19.30 – Louis Lortie, Helene Mercier 28 listopada, godz. 19 – Gabriela Montero, orkiestra symfoniczna Narodowej Filharmonii Ukrainy, dyr. Mykoła Dyadura - Zamek Królewski 24 listopada, godz. 12 – Amir Tebenikhin, godz. 16 – Juho Pohjonen, godz. 19.30 – Angela Hewitt 29 listopada, godz. 19 – Gabriela Montero Zamek Królewski, pl. Zamkowy 4; Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5, 24-29.11, informacje o biletach: tel. 0515 662 055
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA