fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Spór o kandydaturę Jacka Majchrowskiego

Prawo i Sprawiedliwość było przeciwne wyborowi prezydenta Krakowa
Posłowie wybrali 16 nowych członków i dwóch zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu. Ma to miejsce zawsze na początku kadencji parlamentu. Sędziowie wybierani są na czas jej trwania.
Przed głosowaniem w Sejmie nie obyło się bez ostrej dyskusji. Wyboru nowych członków miano dokonać w jednym, łącznym głosowaniu. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili jednak sprzeciw wobec kandydata LiD Jacka Majchrowskiego, obecnego prezydenta Krakowa. – W jednym głosowaniu powinniśmy wybierać 15 sędziów, a w osobnym zadecydować o kandydaturze pana Majchrowskiego – mówił Przemysław Gosiewski, szef Klubu PiS. Posłowie przypominali, że prokuratura chciała oskarżyć Majchrowskiego o niepowiadomienie o korupcji w krakowskim magistracie, ale chronił go immunitet sędziego TS. Majchrowski tłumaczył, że nic w tej sprawie nie zrobił, bo uznał ją za niepoważną. – Ta sprawa ma kontekst polityczny. PiS nie może mi wybaczyć, że wygrałem w Krakowie z ich kandydatem na prezydenta – mówił wtedy „Rz”.
Przypomniano także publikację „Gazety Polskiej” o tym, że w latach 70. Majchrowski donosił SB na opozycję. Sam zainteresowany zapewnia, że był już lustrowany trzy razy: jako wojewoda, członek Trybunału Stanu i jako prawnik.Wniosek PiS przepadł w głosowaniu i wszyscy kandydaci zostali wybrani łącznie.Przewodniczącym Trybunału Stanu pozostanie, zgodnie z konstytucją, prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki. Jego zastępcami będą: kandydat Klubu PO i prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Stanisław Rymar oraz kandydat PiS, adwokat z Wrocławia i obecny członek TS Andrzej Grabiński. Oprócz nich i Majchrowskiego sędziami Trybunału zostało: ośmiu kandydatów PO – adwokat z Wrocławia Lech Adamczyk, obecny zastępca przewodniczącego TS Kazimierz Barczyk, adwokat i była senator Anna Bogucka-Skowrońska, doktor habilitowany nauk prawnych z Białegostoku Dariusz Kijowski, profesor prawa Andrzej Jan Szwarc, komisarz wyborczy w Warszawie Józef Medyk, adwokat z Gdańska Roman Nowosielski oraz łódzki adwokat Andrzej Wosiński, sześciu kandydatów PiS – obecny wiceminister sprawiedliwości Andrzej Duda, profesor prawa z Warszawy Ewa Gruza, adwokat ze Śląska Janusz Margasiński, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego Krystyna Pawłowicz, sędzia z Tarnowskich Gór i były poseł Krzysztof Śmieja, obecny zastępca przewodniczącego TS Jarema Trzebiński, oraz kandydat LiD – radca prawny i były wiceminister sprawiedliwości Sylweriusz Królak.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA