Sejmowa Komisja Sprawiedliwości zajęła się dziś sprawozdaniem podkomisji pracującej nad ustawą o ustroju sądów powszechnych.
- To priorytet dla Ministerstwa Sprawiedliwości tak o pracach nad ustawą - mówi Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.
Dzisiejsza decyzja komisji oznacza, że Sejm ma szansę uchwalić poprawioną ustawę o ustroju sądów powszechnych jeszcze przed wakacjami.
Nie pomogły protesty środowiska sędziowskiego ani ostra krytyka rządowych propozycji. W sądach pojawi się menedżer, a sędziowie będą poddawani ocenom okresowym. Te ostatnie zostaną połączone z planem indywidualnego rozwoju.
Ocena odbywać się będzie przy okazji dotychczasowych wizytacji z udziałem tych samych co dziś wizytatorów i kończyć się ma opisem pracy sędziego. Każdy sędzia niezadowolony z podsumowania swojej pracy będzie mógł zgłosić do niego uwagi. Krajowa Rada Sądownictwa, która opiniowałaby kandydata na wakat sędziowski, dostawałaby całość akt personalnych, a więc także zastrzeżenia sędziego.
W sądach pojawią się menedżerowie, którzy przejmą zarządzanie sądową administracją w tym sekretariatem i jego urzędnikami (przepis zacznie obowiązywać w styczniu 2013 r., ale już dziś trwa pilotaż). Sędziami zajmie się prezes. Jeżeli dojdzie do konfliktu na linii menedżer prezes, ten ostatni będzie miał głos decydujący.
Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu
Przeczytaj także artykuły:
Zobacz więcej w serwisie:
Prawnicy, doradcy i biegli » Projekty aktów prawnych » Projekty ustaw i rozporządzeń » Prawo o ustroju sądów powszechnych