fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Teatralne laury w Bristolu

Rzeczpospolita
Triumfowali aktorzy: Danuta Szaflarska, Julia Kijowska, Grzegorz Damięcki, Andrzej Zieliński oraz reżyserzy Krzysztof Zaleski i Wojciech Kępczyński
Cenione nagrody środowiska teatralnego – nazwane od imienia hojnego darczyńcy Feliksa Łaskiego z Londynu – zostały wczoraj rozdane po raz dziewiąty. Nad tegorocznymi Feliksami czuwał Teatr Dramatycznym, gala odbyła się w hotelu Bristol.
Jury obejrzało 85 premier w 18 teatrach, w tym po raz pierwszy na scenach Montowni, Polonii i Wytwórni. Wesołość zebranych wywołała Danuta Szaflarska dopytująca się, jaką rolą zasłużyła sobie na Feliksa. Dyrektor Piotr Cieślak, przedstawiając informacje o wychodzących na estradę nominowanych artystach, ten szczegół akurat pominął. Chodziło o drugoplanową rolę Babki, którą aktorka kreowała w „Daily Soup” w Teatrze Narodowym.
Młodziutką Julię Kijowską nagrodzoną za główną rolę w „Black Bird” cieszyła obecność obok niej jej prof. Mai Komorowskiej.Pierwsze życzenia Grzegorzowi Damięckiemu – nagrodzonemu za drugoplanową rolę w „Albumie rodzinnym” w Ateneum – złożył ojciec Damian Damięcki. Był równie wzruszony jak przed trzema laty, kiedy sam odbierał statuetkę Feliksa. Tym razem został nominowany za rewelacyjną rolę w „Wagonie” we Współczesnym, który przyniósł trofeum reżyserowi Krzysztofowi Zaleskiemu.
Po raz drugi Feliksa otrzymał Andrzej Zieliński za główną rolę w „Udając ofiarę” w Teatrze Współczesnym. Pięć lat wcześniej wręczenie nagrody zbiegło się w czasie z jego 40. urodzinami. Ponownym wyróżnieniem poczuł się „tym bardziej zaskoczony”.Wojciech Kępczyński, dyrektor Romy, dziękował za nagrodę specjalną, która po raz pierwszy trafiła w ręce przedstawiciela sceny muzycznej.Chwilą milczenia zebrani uczcili pamięć swego kolegi Jana Kociniaka zmarłego w kwietniu.
Najlepsza reżyseria
? Krzysztof Zaleski – „Wagon” Marka Nowakowskiego, Teatr Współczesny.
Najlepsza główna rola kobieca
? Julia Kijowska – „Black Bird” Davida Harrowera, Teatr Dramatyczny.
Najlepsza główna rola męska
? Andrzej Zieliński – „Udając ofiarę” braci Presniakowów, Teatr Współczesny.
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca
? Danuta Szaflarska – „Daily Soup” Amanity Muskarii, Teatr Narodowy.
Najlepsza drugoplanowa rola męska
? Grzegorz Damięcki – „Album rodzinny” Jana Kaczmarka, Teatr Ateneum.
Nagroda specjalna
? Wojciech Kępczyński – reżyser „Akademii Pana Kleksa”, Teatr Roma.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA