fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Energia włoskiego mistrza

BEST FILM
Rozpoczynająca się w poniedziałek Fe Fe Felliniada to najstarszy festiwal dedykowany pamięci Federico Felliniego. To także jedno z niewielu wydarzeń, które przyciągnie nie tylko miłośników kina, lecz także teatru, fotografii czy muzyki
– Tak jak przed laty włoski reżyser, odrzucamy wszelkie mody i promujemy twórczość ambitną – mówi Anna Mizińska z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, koordynatorka odbywającego się 14. raz festiwalu. – Dajemy możliwość wypowiedzenia się zarówno nieprofesjonalnym artystom, jak i dojrzałym twórcom hołdującym sztuce bez komercji – dodaje.
Jak co roku podczas festiwalu zostaną przyznane dwie statuetki. Pierwsza – tak zwany Duży FeFe – powędruje w ręce Doroty Kędzierzawskiej. – To wyróżnienie dla profesjonalisty, który podąża trudną autorską drogą – zaznacza Mizińska.
Drugą statuetkę – Małego FeFe – otrzyma autor wyłonionego w zaplanowanym na 31 października (dzień 14. rocznicy śmierci Felliniego) konkursie filmu amatorskiego. Ten wieczór nazywany jest Radosną Stypą, ale młodzi twórcy, którzy zaprezentują ok. 20 krótkometrażowych prac, wpisują się w dominujący od lat w rodzimym kinie nurt pesymistycznego spoglądania na rzeczywistość.
Podczas festiwalu zabraknie jednak pozytywnej energii. Projekcjom będą towarzyszyć m.in. wystawa prac włoskiego fotografika Francesco Franceschi, spektakl japońskiego teatru ruchu Pappa Tarahumara oraz – przypominający prawdziwy show – koncert grupy Pogodno.
? Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12, 29-31.10, karnet: 25 zł normalny/15 ulgowy, bilet na jeden dzień: 10/7 zł, koncert Hanny Banaszak 25 zł
„Vintage” – wernisaż wystawy Francesco Franceschi, godz. 18
Pokaz filmów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Siennie, godz. 18.30
Fellini – dusza dziennikarza – wykład Grzegorza Pieńkowskiego i pokaz filmu „Słodkie życie”, godz. 19
Smooth jazz – muzyka filmowa – koncert Piotra Rodowicza i Tomasza Filipczaka, godz. 22
„Trzy siostry” Pappa Tarahumara, godz. 20 (Centrum Artystyczne Montownia, ul. Konopnickiej 6)
„Casanova” – projekcja filmu Federico Felliniego, godz. 16.30
Fellini – dusza dziennikarza – wykład Grzegorza Pieńkowskiego i pokaz filmu „Wywiad”, godz. 19
„Monodram Alinka” – projekt sceniczny zespołu Pogodno & Przyjaciele, godz. 21.30
Radosna Stypa – prezentacja filmów konkursowych, godz. 18
„Pora umierać” – projekcja filmu Doroty Kędzierzawskiej, godz. 19.30
Wręczenie Wielkiego i Małego FeFe, godz. 21
Koncert Hanny Banaszak, godz. 21.30
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA