fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Ponad 400 spotkań z autorami

Targi Książki w Krakowie – od czwartku do niedzieli. Pojawi się na nich aż 436 wystawców, a z czytelnikami przez cztery dni spotka się ponad 230 pisarzy
Krakowskie spotkania są obok międzynarodowych targów w Warszawie największą i najbardziej liczącą się imprezą w branży. – Co roku przybywa nam wystawców i prezentowanych książek, zwiększamy też powierzchnię – mówi Grażyna Grabowska, prezes spółki Targi w Krakowie organizującej imprezę. Doceniają to krakowianie, oblegając halę wystawienniczą przy ul. Centralnej.
Zaplanowano ponad 400 spotkań z autorami i ludźmi sztuki. Z nową książką „Zakochany duch” wydaną przez Rebis pojawi się Jonathan Carroll. Nie zabraknie znanych autorów, przyjadą m.in. Sławomir Mrożek, Ewa Lipska, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Katarzyna Grochola, Małgorzata Musierowicz, Jerzy Pilch, Marcin Świetlicki, Janusz L. Wiśniewski. Będą też: Wojciech Młynarski, Joanna Szczepkowska, Jerzy Stuhr, Zygmunt Konieczny, Tadeusz Ross. Ksiądz Mieczysław Maliński opowie o wywołującej żywe reakcje jego autobiografii „Ale miałem ciekawe życie” wydanej w tym tygodniu przez WAM.
– Bardzo sobie te targi cenimy – mówi Anna Maciejowska z Wydawnictwa Znak. – Wydarzeniem na naszym stoisku będzie promocja książki „Czas ciekawy, czas niespokojny. Z prof. Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel”. Przygotowaliśmy ją na 80. rocznicę urodzin profesora.
Nowościami Znaku będą też: „Ucieczka do przodu. Jerzy Stuhr od A do Z w wywiadach Marii Malatyńskiej” oraz kolejna książka (po znanym „Katharsis”) wybitnego krakowskiego lekarza prof. Andrzeja Szczeklika „Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny”.
Z dużym zainteresowaniem spotka się na pewno stoisko Wydawnictwa Literackiego. – Zapewniamy nowości, ale też obecność naszych znanych autorów, począwszy od najdłużej z nami związanego Ludwika Jerzego Kerna – mówi redaktor naczelna Małgorzata Nycz. I jednym tchem wymienia atrakcje: pojawienie się „Pamiętnika przetrwania” noblistki Doris Lessing wydanego w nowej szacie graficznej oraz obecność lokomotyw wydawnictwa: Olgi Tokarczuk z książką „Bieguni”, Agaty Tuszyńskiej z „Ćwiczeniami z utraty”, Janusza L. Wiśniewskiego z dowcipną książką „Czy mężczyźni są światu potrzebni”, Ewy Lipskiej z nowym tomem „Pomarańcza Newtona”. – Zaczniemy też sprzedaż książki prof. Ryszarda Terleckiego „Miecz i tarcza komunizmu”, czyli historii aparatu bezpieczeństwa w Polsce od 1944 roku – dodaje.
Atrakcją dla najmłodszych czytelników będzie „Bajkowóz”, tramwaj kursujący z centrum miasta. Z okazji wydania przez Bellonę i PWN dwutomowej „Encyklopedii wojskowej” przed halą targową pokazany będzie żywy obraz stanowiska przeciwlotniczego wraz z grupą żołnierzy w mundurach i z bronią z września 1939 r.
Poznamy laureatów X Konkursu im. Jana Długosza na najlepszą książkę naukową. Polska Izba Książki przyzna PIK-owy Laur za najciekawsze prezentacje książek w mediach. Nowością jest salon agentów literackich. Wydawcy będą mogli porozmawiać tam o ewentualnych kontraktach z sześcioma agentami z Chin, Czech, Niemiec i Polski.
WWW - Szczegółowe informacje o targach www.ksiazka.krakow.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA