fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Samorządowcy odchodzą do Sejmu

Krzysztof Kwiatkowski po raz pierwszy zasiądzie w Senacie
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Najpóźniej 3 lutego wybierzemy wójtów i i burmistrzów, którzy zastąpią świeżo upieczonych parlamentarzystów
Z łódzkiego sejmiku wojewódzkiego do Sejmu i Senatu odchodzi co trzeci radny, a w Swarzędzu, Żurawicy czy Brzegu Dolnym przeprowadzone zostaną przedterminowe wybory na burmistrzów.
– Kampania była krótka, dlatego partie sięgnęły po samorządowców, którzy byli rozpoznawalni w swoich okręgach wyborczych – mówi Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Krzysztof Kwiatkowski (PO) przegrał wybory prezydenckie w Łodzi, ale uzyskał mandat sejmiku województwa i starał się brylować na sesjach transmitowanych bezpośrednio przez Internet. W wyborach do Senatu zdobył rekordową liczbę 156 tys. głosów, co zawdzięcza nie tylko popularności PO, ale także własnej aktywności. Złożył głośny wniosek o pozbawienie diet radnego Samoobrony Jacka P., któremu postawiono zarzuty w seksaferze i tymczasowo aresztowano.
Niektórzy samorządowcy byli tak popularni w swoich okręgach, że weszli do Sejmu, choć zamykali listy. Starosta powiatu stalowowolskiego Antoni Błądek (PiS) startował z 30. miejsca, a Artur Dunin (PO), radny województwa łódzkiego z Sieradza, z 24. Z Sejmiku Województwa Łódzkiego do parlamentu dostało się 12 z 36 radnych.
Ze sejmiku śląskiego odejdzie aż sześciu radnych PO. W sejmiku mazowieckim możliwe są nawet wybory marszałka województwa, jeśli obecny – Adam Struzik (PSL) zdecyduje się odejść do Sejmu. – Mam na ten wybór dwa tygodnie. Poważnie traktuję samorząd, więc niewykluczone, że mój mandat poselski przypadnie komuś innemu z PSL. To będzie zależało od rozmów z PO – stwierdza. Z sejmiku odejdą też inni znani ze sceny krajowej politycy – Marek Borowski i Marek Balicki (SdPl), Janusz Piechociński (PSL) i dotychczasowy szef Kancelarii Premiera Mariusz Błaszczak (PiS).
Na Pomorzu Zachodnim z 21 nowych parlamentarzystów aż dziesięciu to samorządowcy. Posłem został m.in. Cezary Urban, dyrektor XIII Liceum Ogólnokształcącego – według corocznego rankingu „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” – najlepszej szkoły w Polsce. Do Sejmu wszedł Michał Marcinkiewicz, obecnie najmłodszy, bo zaledwie 23–letni poseł. Jedyny samorządowiec spoza PO to dotychczasowy radny Szczecina Bartosz Arłukowicz, lider zachodniopomorskiej SdPl. Co ciekawe, zastąpi go Marcin Napieralski z SLD, młodszy brat Grzegorza Napieralskiego, sekretarza generalnego Sojuszu, który swoją karierę polityczną zaczynał od fotela radnego Szczecina.
Najbardziej egzotyczna wymiana nastąpi w Radzie Miasta Wrocławia, gdzie za Ewę Drozd, która dostała się do Sejmu, wejdzie Eric Alira z Burkina Faso, zwycięzca jednej z edycji polsatowskiego „Baru”.Nowego gospodarza będą musieli wybrać mieszkańcy gminy Żurawica pod Przemyślem. Dotychczasowy wójt Piotr Tomański został posłem PO. Przed wyborami Tomański zrobił największą woltę polityczną na Podkarpaciu. Jako wiceprzewodniczący podkarpackiego SLD miał kandydować z 3. miejsca LiD, ale w ostatniej chwili wystąpił z Sojuszu i został przygarnięty przez PO, która zaoferowało mu 13. pozycję.
i.k., ikr, jak, j.sad., mat, zal, mst
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA