fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Jak zainstalować kamery w tramwaju, którego nie ma

Opóźnia się dostawa tramwajów dla Warszawy. Dzisiaj w nocy przyjedzie do stolicy dziewiąty z 15 pojazdów zamówionych za 90 mln zł w zakładach PESA Bydgoszcz.
Na dostarczenie wszystkich do końca października – jak przewiduje kontrakt – nie ma już żadnych szans. Skąd ten poślizg?
Producent nie ma elementów podwozi, które zamówił w Hucie Lucchini we Włoszech. – Popyt na rynku światowym na podobne części jest tak duży, że producent nie nadąża ze zleceniami – usprawiedliwia się prezes PESA Bydgoszcz Tomasz Zaboklicki.
W związku z niedotrzymaniem harmonogramu uruchamia się łańcuszek roszczeń: bydgoska Pesa będzie się domagała kar umownych od Huty Lucchini, a Tramwaje Warszawskie – od Pesy.
– Na pewno tego tak nie zostawimy. Producent będzie musiał zrekompensować opóźnienie – mówi rzecznik Tramwajów Warszawskich Wojciech Szydłowski.Obie strony nie chcą ujawnić, o jakie kwoty chodzi.Opóźnienie w dostawach skomplikuje też montaż systemu monitoringu, który Tramwaje Warszawskie chcą zamontować w każdym pojeździe. – W ciągu najbliższych dni ogłosimy przetarg na 30 kamer i 15 urządzeń rejestrujących obraz – zapowiada Szydłowski. – Do końca roku powinny już działać i odstraszać chuliganów.Tramwajarze zapewniają, że nowe pojazdy mają okablowanie, które umożliwi szybki montaż monitoringu. Nagrania mają być przechowywane na twardym dysku (podobnie jak w niektórych miejskich autobusach). W razie napadu albo bójki, będzie można je odtworzyć, co powinno pomóc policji w zatrzymaniu sprawców i zbieraniu dowodów.
Zaboklicki mówi, że tramwaje powinny dojechać do stolicy do końca listopada. Jeśli termin nie zostanie dotrzymany, kamery będą czekały bezużytecznie na przyjazd tramwajów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA