fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Najdroższe są dwa pokoje w Wilanowie

Czynsze za lokale najbardziej wzrosły w trzecim kwartale w Wilanowie. W tej dzielnicy wynajem mieszkania dwupokojowego podrożał o 30 proc. w stosunku do drugiego kwartału
– W ciągu minionych trzech miesięcy można zaobserwować tendencje do stabilnego wzrostu cen wynajmu mieszkań w największych miastach w kraju, w tym w Warszawie – mówi Michał Wilczyński z serwisu szybko.pl, który przygotował raport.
Z jego danych wynika, że jedyne spadki cen najmu nastąpiły we Wrocławiu dla mieszkań czteropokojowych (- 3 proc.), i dla kawalerek w Katowicach (- 7 proc.). – Na tle innych miast szczególnie wyróżnia się Poznań, w którym mieszkania zdrożały najbardziej w porównaniu z poprzednim kwartałem: od 14 do 34 proc., w zależności od wielkości lokalu. W górę szły głównie ceny mieszkań dwu- i trzypokojowych – dodaje Wilczyński.
Porównując miniony kwartał do III kwartału 2006 r., można wyciągnąć wniosek, że największy wzrost cen dotyczył kawalerek w Gdańsku – o 55 proc. Również mieszkania dwupokojowe zdrożały najbardziej w stolicy Pomorza – o 40 proc.Średnio najbardziej wzrosły ceny wynajmu mieszkań we Wrocławiu – w ciągu roku od 33 proc. lokali dwupokojowych do 47 proc. trzypokojowych, co – jak podkreśla Michał Wilczyński – było najwyższym wzrostem w Polsce dla tej kategorii.
Z raportu szybko.pl wynika, że koszty wynajmu mieszkań w Warszawie liczone kwartalnie są we wszystkich przypadkach – z wyjątkiem mieszkań czteropokojowych – wyższe niż w II kwartale tego roku.
– Porównując kwartały, największy wzrost zanotowały mieszkania trzypokojowe (o 17 proc.), uzyskując średnią na poziomie 2545 zł. Najmniej w porównaniu z poprzednim kwartałem wzrosły koszty wynajmu lokali czteropokojowych (o 4 proc.), z czynszem w wysokości 3525 zł – mówi Wilczyński. – W przeciwieństwie do II kwartału w III ceny mieszkań trzypokojowych były bardzo stabilne.
Jeśli chodzi o dzielnice, to najwyższy wzrost nastąpił w Wilanowie, gdzie wynajem mieszkania dwupokojowego podrożał o 30 proc., czyli o 548 zł miesięcznie, w stosunku do II kwartału. Jest to najwyższa cena mieszkań dwupokojowych w stolicy. Natomiast wynajem lokalu trzypokojowego poszedł w górę o 22 proc., czyli o 583 zł.
– Przyczyną tak wysokich stawek w Wilanowie jest to, że mieszkania na wynajem mają zwykle wysoki standard wykończenia, oraz to, że w większości są to lokale w budynkach dopiero oddanych do użytku – wyjaśnia Michał Wilczyński.
Wśród kawalerek wynajem najbardziej podrożał na Żoliborzu – o 26 proc. w porównaniu z II kwartałem. Jednak najdroższe lokale jednopokojowe, podobnie jak w poprzednim kwartale, znajdują się na Kabatach. Tam miesięczny czynsz wynosi ok. 1467 zł.
Expander i szybko.pl sprawdzali, czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem na kredyt.
– Porównaliśmy przychody z wynajmu lokalu dwupokojowego z wysokością spłaty miesięcznej raty kredytu na jego zakup. Do analizy zostały wzięte średnie przychody z wynajmu i średnie ceny mieszkań – wyjaśnia Michał Wilczyński. – Następnie obliczyliśmy wysokość miesięcznej raty kredytu przy założeniu finansowania zakupu mieszkania w całości kredytem hipotecznym. Przyjęliśmy, że kredyt zaciągamy we frankach szwajcarskich na 30 lat przy oprocentowaniu 3,6 proc.
Co się okazało? Że jedynie w Łodzi i w Katowicach raty kredytu byłyby mniejsze niż czynsz za wynajem takiego samego mieszkania. W pozostałych miastach rata kredytu byłaby nawet o prawie 29 proc. wyższa niż czynsz za wynajem.
– Patrząc krótkoterminowo, bardziej opłacalny jest wynajem. Jest to wniosek oparty na założeniu, że właściciel mieszkania nie traktuje jego zakupu jako inwestycji i nie liczy się z długoterminowym wzrostem wartości lokalu, lecz jedynie zaspokaja potrzeby mieszkaniowe na krótki okres, np. na czas studiów – wyjaśnia Wilczyński.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA