fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Austria rozpoczyna spór ze Słowacją o historię

Austriaccy deputowani zaapelowali do rządów Czech i Słowacji o anulowanie dekretów Benesza: – To hańba, że nadal obowiązują w krajach UE
– Wzywamy do dialogu w sprawie dekretów. To hańba, że w krajach UE obowiązuje prawo, które stosuje zbiorową odpowiedzialność wobec mniejszości narodowych – oświadczyli deputowani. Zaapelowali też o powołanie komisji międzyparlamentarnej.
– Nie możemy milczeć, kiedy słowacki parlament potwierdza nienaruszalność dekretów. Czechy to inna historia – powiedział „Rz” Norbert Kapeller, poseł koalicyjnej Austriackiej Partii Ludowej (?VP). Zapowiedział, że swoje stanowisko Austria będzie koordynować z rządem Węgier. Na podstawie dekretów prezydenta Eduarda Benesza w latach 1940 – 1945 z terenów powojennej Czechosłowacji wysiedlono 3 miliony Niemców sudeckich i 70 tysięcy Węgrów. Uznano ich za zbrodniarzy, odebrano obywatelstwo i skonfiskowano mienie. Każdy mógł zabrać jedynie 50 kg bagażu i 500 marek. Większość wysiedlonych przyjęły Niemcy, około 140 tysięcy Austria, gdzie wysiedleni utworzyli Związek Niemców Sudeckich (SLO).
Kilka tygodni temu słowacki parlament potwierdził nienaruszalność dekretów. – To policzek dla węgierskiego narodu. Koniec rozwoju stosunków dwustronnych – oświadczył prezydent Laszlo Solyom. Węgry już w 2002 r. zażądały unieważnienia dekretów, a stosunki między Budapesztem a Bratysławą i Pragą bardzo się wtedy ochłodziły. Rządy Czech i Słowacji obawiają się, że spadkobiercy wysiedlonych zażądają odszkodowań. Niektórzy podają nawet niewyobrażalną sumę 250 miliardów euro. W samej Słowacji spór dotyczy kilkuset tysięcy hektarów ziemi ornej. To niemal jedna czwarta terytorium kraju. Obawy nie są wyssane z palca. Po wejściu Czech i Słowacji do Unii 80 spadkobierców wysiedlonych skierowało skargę na władze Czech do Trybunału w Strasburgu. – Nam nie chodzi o rewizjonizm, ale o możliwość odzyskania skonfiskowanych majątków. Słowackie prawo restytucyjne dopuszcza odszkodowania za mienie odebrane po 1948 roku. A wcześniej? – pyta Kapeller. Czesi i Słowacy są wściekli. – To bezczelne żądanie. Nigdy nie przyłożę ręki do anulowania dekretów – grzmiał prezydent Czech Vaclav Klaus. – Nie będziemy otwierać historii – wtórował szef słowackiego parlamentu Pavol Paszka. A Vladimir Mecziar, lider koalicyjnego Ruchu na rzecz Demokratycznej Słowacji (HZDS), oświadczył, że wysiedlenie Węgrów to wewnętrzna sprawa Słowacji: – Byli to nasi obywatele. Mogliśmy z nimi robić, co chcieliśmy. Żadnych odszkodowań nie będzie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA