fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Mniej Polaków w europarlamencie

Rzeczpospolita
W następnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, w 2009 roku, Polska będzie miała do obsadzenia tylko 51 miejsc, o trzy mniej niż obecnie. To już druga europejska instytucja – po Radzie Unii Europejskiej – w której pozycja naszego kraju ulegnie osłabieniu
Od 2009 roku w Parlamencie Europejskim będzie zasiadać 51 polskich eurodeputowanych. Za nowym podziałem mandatów opowiedziała się wczoraj w głosowaniu w Brukseli większość parlamentarzystów. Nie trafiły im do przekonania argumenty podnoszone przez Polaków. – Polska traci w Radzie przy przejściu na system głosowania podwójną większością najwięcej, traci także w Parlamencie – tłumaczyła w czasie debaty Genowefa Grabowska z SdPl.
Polscy eurodeputowani od początku przyjęli taką linię argumentacji. Skoro Polska traci siłę głosów w jednej z unijnych instytucji – Radzie UE, to powinna – w formie rekompensaty – dostać więcej mandatów w Parlamencie, który ma coraz większy wpływ na kształt unijnego prawa. Ostatecznie jednak zdecydowano, że jedynym kryterium będzie liczba ludności. Im bardziej ludny kraj, tym więcej mandatów.
Hiszpania, która ma obecnie tyle samo mandatów co Polska, nie straciła ani jednego miejsca, bo liczba jej ludności zwiększyła się w stosunku do Polski o ponad 4 miliony. Nastąpiło to dzięki zalegalizowaniu pobytu imigrantów.
W sumie w PE będzie zasiadało 750 posłów. Obecnie jest ich 785. Najmniejsza będzie delegacja Malty (sześć mandatów), największa Niemiec (96 mandatów). Nowy system podziału miejsc faworyzuje małe kraje kosztem dużych. Co prawda decyduje liczba ludności, ale na każdy dodatkowy milion mieszkańców przypada coraz mniej miejsc w europarlamencie. Tę zasadę próbowała w ostatnich dniach podważyć grupa chadeckich eurodeputowanych z Niemiec, Hiszpanii i Polski, ale zaproponowana przez nich reguła przechylająca szalę na korzyść dużych państw nie zyskała poparcia większości.
Propozycja PE musi zostać teraz zaakceptowana przez przywódców państw UE. – Sądzę, że już nic nie zmienią – mówi nam Jacek Saryusz-Wolski z PO. Podobnie jak inni polscy posłowie jest zawiedziony brakiem lobbingu ze strony polskiego rządu na etapie przygotowywania propozycji podziału mandatów. – Rząd zlekceważył rosnącą rolę Parlamentu – uważa Saryusz-Wolski.
Przedstawiciele PiS w PE głosowali przeciwko nowemu podziałowi miejsc, ale nie krytykują rządu za brak aktywności.
Wcześniej minister spraw zagranicznych Anna Fotyga wyjaśniała, że „dla procesu podejmowania decyzji w UE wpływ liczby parlamentarzystów ma stosunkowo mniejsze znaczenie”. Szefowa polskiej dyplomacji uznała, że ten postulat osłabiłby siłę innych żądań, jak zmiana systemu głosowania w Radzie UE czy stanowisko dodatkowego rzecznika generalnego w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.
O dodatkowych eurodeputowanych zabiegał natomiast aktywnie rząd włoski. Premier Romano Prodi groził nawet, że nie zaakceptuje nowego podziału mandatów, według którego Włochy tracą bardziej niż Wielka Brytania i Francja. Włosi zwracają uwagę, że nowa reguła bierze pod uwagę liczbę ludności, a nie liczbę obywateli. Przez co rośnie siła Hiszpanii z jej legalnymi imigrantami, a maleje Włoch, których część obywateli mieszka w innych państwach UE.
– To słuszny argument. Ale obawiam się, że liczenie obywateli doprowadziłoby do nieoczekiwanych skutków. Trzeba by dać więcej mandatów Polsce, Litwie i Malcie – mówi „Rz” Graham Watson, szef frakcji liberalnej w PE.
Liczba deputowanych będzie stała
Nowy podział mandatów w Parlamencie Europejskim zacznie obowiązywać po wyborach w 2009 roku. Zgodnie z traktatem reformującym UE liczba eurodeputowanych będzie stała (750), dlatego po każdym następnym rozszerzeniu Unii mandaty trzeba będzie dzielić na nowo.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA