fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Nowe służby specjalne z wcześniejszą emeryturą

Rada Ministrów przygotowała nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy policji, ABW, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, BOR, straży pożarnej i Służby Więziennej. Teraz dojdą do nich Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Znowelizowane przepisy rozciągają na funkcjonariuszy nowo powołanych służb dotychczasowe zasady podwyższania emerytur mundurowych. O takie świadczenie mogą ubiegać się już po 15 latach służby. Wysokość emerytury jest obliczana na podstawie ostatniej pensji funkcjonariusza i może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Osoby, które pełnią szczególnie niebezpieczną służbę albo odbywa się ona w ciężkich dla zdrowia warunkach, mogą dodatkowo podwyższyć swoje świadczenia.
Płetwonurkowie, a także funkcjonariusze z jednostek antyterrorystycznych mogą liczyć na zwiększenie ich emerytury o kolejne 2 proc. za każdy rok takiej służby. Służba na statkach powietrznych czy pływających, skoczka spadochronowego, w służbie wywiadowczej za granicą, a także sapera lub pirotechnika, uprawnia do podwyżki emerytury o 1 proc. za każdy rok. Najmniej, 0,5 proc. podwyżki, zyskują funkcjonariusze za służbę w warunkach zagrożenia życia, w tym także w strefie wojny.
—mrz
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA