fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Wikipedia: naukowcy i studenci poprawią hasła

Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Wykładowcy i słuchacze z Politechniki Warszawskiej rozpoczynają akcję sprawdzania i poprawiania haseł w internetowej encyklopedii
Pomysł powstał na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki. – Zajmie się tym ok. 30 osób, m.in. wykładowcy Instytutu Automatyki i Informatyki Stosowanej oraz członkowie koła naukowego studentów zarządzania projektami – mówi dr hab. Andrzej Zalewski.
Na początku wezmą pod lupę hasła dotyczące zarządzania projektami oraz IT. – Artykuły nie tylko będą poprawiane, ale także będziemy tworzyli nowe, których nie ma w bazie Wikipedii. Przy każdym z nich będą przypisy i bibliografia – dodaje pomysłodawca akcji, o której napisał wczoraj „Dziennik Gazeta Prawna”.
[wyimek]773 tysiące haseł znajdują się w polskiej edycji Wikipedii[/wyimek]
Andrzej Zalewski szacuje, że błędy znajdują się w ok. 20 proc. haseł związanych z zarządzaniem. – W niektórych artykułach, np. „architektura oprogramowania”, mamy do czynienia ze zlepkiem przypadkowych haseł. Możemy je poprawić.
W polskiej edycji Wikipedii jest ponad 773 tys. artykułów, miesięcznie notuje ona nawet 8 mln odsłon. Hasła tworzą internauci. Artykuły weryfikuje około 100 wolontariuszy. – Sprawdzają oni m.in., czy hasło nie jest plagiatem – tłumaczy Paweł Zienowicz z polskiej Wikipedii.
– Obserwowaliśmy też, że niektóre hasła, np. o zabytkach, poprawiali uczniowie szkół średnich – mówi Zienowicz.
Najlepsze opracowania oznaczone są hasłem „artykuł na medal”. Ich zawartość merytoryczna oceniana jest przez internautów.
Na liście „artykułów na medal” znajduje się teraz 465 pozycji, wśród nich m.in. sylwetka Izabeli Czartoryskiej i hasło o barszczu sosnowskiego. Z artykułów z Wikipedii korzysta się powszechnie. W czasie prezydenckiej kampanii wyborczej dziennikarze wychwycili, że Bronisław Komorowski miał w ręku wydruk z Wikipedii o Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Z haseł lub map z internetowej encyklopedii korzystali egzaminatorzy układający pytania maturalne.
– Dla wielu uczniów i studentów Wikipedia jest podstawowym źródłem informacji – uważa dr Mirosław Filiciak, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Zaangażowanie naukowców w tworzenie haseł w Wikipedii i upowszechnianie w ten sposób sprawdzonej wiedzy postulował niedawno na łamach „Rz” dr Andrzej Zawistowski z Biura Edukacji Publicznej IPN.
Wikipedia nie ustrzegła się wpadek. W latach 2004 – 2006 internauci stworzyli fikcyjną postać działacza komunistycznego Henryka Batuty. – Ilość błędów w Wikipedii nie odbiega od tych, które znajdują się w wydaniu Encyklopedii Britannica – zapewnia dr Filiciak.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA