Usługa firmowa, więc nie trzeba płacić VAT

Nieznane
Czy świadczenia podczas imprezy integracyjnej powinny być opodatkowane VAT? To kolejny dylemat organizatorów. Tutaj także dochodzi do sporów z urzędami.
Zacznijmy od tego, że odliczenie VAT od wydatków na imprezy integracyjne jest możliwe tylko wtedy, gdy zaliczamy je do kosztów uzyskania przychodów. A z tym jest dużo problemów (o czym w tekście obok). Trzeba też pamiętać o wyłączeniach dotyczących np. usług noclegowych i gastronomicznych.Prawo do odliczenia podatku naliczonego wiązać się może jednak -w niektórych sytuacjach - z obowiązkiem opodatkowania określonego świadczenia. Może tak być w przypadku nieodpłatnego świadczenia usługi na rzecz innych osób, w tym na cele osobiste pracowników.Jak wynika z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, wszelkie nieodpłatne świadczenie usług, między innymi na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy wydatkach - traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.Nie będą zatem opodatkowane czynności nieodpłatnego świadczenia usług pracownikom, jeżel...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL