fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Najgłębsza dziura świata

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Najgłębszy otwór na świecie wywiercił na rosyjskiej wyspie Sachalin koncern Exxon. Odwiert sięga w głąb Ziemi 12 kilometrów i 345 metrów.
Wiercenie otworu to część projektu Sachalin-1 na szelfie pacyficznym na Morzu Ochockim (przy wyspie Sachalin). Realizują go Exxon Neftegas należący do ExxonMobile jako operator projektu współnie z japońskim Sodeco (po 30 proc. akcji) oraz Rosnieft i hinduski ONGC (po 20 proc.).
Jak podaje agencja Nowosti rekordowy otwór został wywiercony w złożu Ogopty. Wspólnie z sąsiednimi złożami Czajwo i Artutun-Dagi ich zasoby wynoszą 307 mln ton ropy i 485 mln m3 gazu. Dotąd rekord wiercenia znajdował się w Katarze (12261 m), gdzie w 2008 r firma Transocean wykonała go dla Maersk Oil.
Na taką samą głębokość dowiercili się geolodzy na Półwyspie Kolskim. Głębokość odwiertu BP w Zatoce Meksykańskiej, z którego w wyniku awarii platformy wypływała ropa, wynosiła 10,68 km z czego 1,2 km stanowiła woda.
Pierwsze wydobycie w ramach Sachalin-1 ruszyło w 2005 r (50 tys. baryłek/doba i 1,7 mln m3 gazu/doba) ze złoża Czajwo Całość kupują rosyjscy odbiorcy z Dalekiego Wschodu.
W 2006 r ruszył eksport ropy i zakład przerobu na brzegu wyspy. Pozwoliło to zwiększyć wydobycie do 250 ty. baryłek/doba. Sachalin-1 to najdroższy projekt w historii rosyjskiej branży paliwowej. Amerykanie obliczyli, że nakłady wyniosą 95,3 mld dol.. Budżet Rosji zarobił już 3,8 md dol. tytułem wpłat podatków, opłat za wydobycie itp.
Dotąd najdroższym projektem był Sakhalin-2 (65 mld dol.), którego operatorem jest Gazprom.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA