fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Zagraniczne odszkodowanie bez obciążeń

Osoba mieszkająca w Polsce, która otrzymała z niemieckiej firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie za szkody poniesione wskutek wypadku drogowego, nie musi dzielić się nim z polskim fiskusem
Podczas przejazdu przez Niemcy nasz czytelnik uczestniczył w wypadku, w którym uszkodzony został jego samochód. Za wypadek wyłączną winę ponosił obywatel RFN. W 2007 r. czytelnik otrzymał odszkodowanie od niemieckiej firmy ubezpieczeniowej, w której był ubezpieczony sprawca. W Niemczech żaden podatek od odszkodowania nie został pobrany. Zastanawia się więc, czy musi zapłacić jakiś w Polsce.
W takim wypadku nie płaci się w Polsce podatku. Odszkodowania należy zaliczyć do "innych dochodów", o których mowa w art. 22 ust. 1 umowy między Polską a Niemcami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania. Takie dochody osoby mającej miejsce zamieszkania albo siedzibę w Polsce, bez względu na to, skąd pochodzą, mogą być opodatkowane tylko w Polsce. Jednakże na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione z tego podatku są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Przepis ten nie wymaga dla zwolnienia, by odszkodowanie takie było wypłacone na podstawie polskich przepisów czy z racji umowy ubezpieczeniowej zawartej przez osobę, która poniosła szkodę. Nie ogranicza też zwolnienia do odszkodowań wypłaconych w kraju. Uzyskanie z RFN odszkodowania za skutki wypadku drogowego nie pociąga za sobą zatem obowiązku rozliczeń z polskim fiskusem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA