fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Od sprzedaży wydzielonej działki 10 proc. dla fiskusa

Podatek dochodowy płacimy od sprzedaży nieruchomości i praw spółdzielczych własnościowych kupionych przed 1 stycznia 2007 r., chyba że mamy prawo do zwolnienia z niego
W 2003 r. z większej nieruchomości została wydzielona działka, którą teraz nasz czytelnik zamierza sprzedać. Nie wie, czy i jaki podatek zapłaci od jej sprzedaży.
Odpowiedź zależy od tego, kiedy i w jaki sposób została nabyta ta większa działka. Jeśli czytelnik stał się jej właścicielem lub użytkownikiem wieczystym przed 1 stycznia 2002 r., to już w 2007 r. może ją zbyć bez tego podatku. Jeżeli była kupiona np. w 2002 r., to bez płacenia fiskusowi sprzeda działkę wydzieloną dopiero po 1 stycznia 2008 r. Podatek grozi bowiem w ciągu pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nieruchomość została nabyta. Ponieważ działkę kupiono niewątpliwie przed 1 stycznia 2007 r., to dotyczy jej co do zasady nie tylko stary, 10-procentowy podatek odsprzedaży, ale także stare zwolnienie z tego podatku. Można więc się od niego uwolnić, jeśli w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży (daty aktu notarialnego) wyda się pieniądze z tej transakcji na cele mieszkaniowe, np. na kupno mieszkania, na wykończenie i remont domu itd.
Podatek 10-proc. od sprzedaży nie wchodzi w rachubę bez względu na czas, jaki upłynął między nabyciem a sprzedażą, jeśli nieruchomość została uzyskana przed 1 stycznia 2007 r. w drodze spadku lub darowizny.
Sprzedaż nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego oraz lokali spółdzielczych własnościowych nabytych po tej dacie jest opodatkowana według nowych zasad. Podatek od dochodu z ich sprzedaży (kwota uzyskana ze sprzedaży minus koszty uzyskania) wynosi zasadniczo 19 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA