Rozliczenie z małżonkiem niedopuszczalne

Czy podatnik zryczałtowanego podatku dochodowego, który zarejestrował w urzędzie gminy działalność, ale jej nie rozpoczął, może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem z pozostałych dochodów?
Choć może to być kontrowersyjne, urzędy skarbowe konsekwentnie przyjmują, że również w takiej sytuacji wspólne rozliczenie z małżonkiem jest niedopuszczalne.To samo dotyczy analogicznego preferencyjnego rozliczenia przewidzianego dla samotnych rodziców (zob. np. [b]postanowienie Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany z 17 lipca 2006 r., 1432/IIPDG/415/310/77/06[/b]).Nie jest nam znane orzeczenie sadu administracyjnego, w którym byłby przyjęty pogląd odmienny, tj. że jeśli osoba, która ma zarejestrowaną działalność gospodarczą i wybrała ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ale w danym roku żadnego przychodu z niej nie uzyskała, może złożyć wspólne zeznanie podatkowe z małżonkiem albo rozliczyć się jako samotny rodzic. Urzędy tłumaczą to tak.Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.Od tej zasady updof...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL