fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Wykupując mieszkania za grosze, nie zapłacimy podatku dochodowego

Renata Krupa-Dąbrowska
Osoby, które chciałyby za symboliczną kwotę przekształcić swoje mieszkania lokatorskie we własność, mogą odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Finansów nie widzi podstaw, aby płaciły podatek dochodowy
Z pisma Ministerstwa Finansów, które otrzymaliśmy w odpowiedzi na nasze pytania, wynika, iż wykupujący mieszkania nie muszą się martwić, że będą płacić nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych podatku dochodowego.
Ministerstwo uważa, że jeśli wykupujący spełnia wszystkie warunki określone w zmienionym, obowiązującym od 31 lipca br. art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (DzU z 2003 r. nr 119, poz. 1116 ze zm.), może spać spokojnie (patrz ramka).
- Jeżeli przeniesienie własności lokalu odbywa się zgodnie z tymi zasadami, to nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu realizacji umowy. Nie ma więc przysporzenia majątkowego - tłumaczy rzecznik resortu Jakub Lutyk.
- Z niepokojem czekałem na to stanowisko. Teraz odetchnąłem z ulgą - komentuje poseł PiS Grzegorz Tobiszowski, sprawozdawca nowelizacji w Sejmie.
Żadnego znaczenia nie ma też uchylenie od 31 lipca br. art. 12ustawy, który przewidywał zwolnienie z podatku PIT bonifikat udzielanych wykupującym mieszkania na starych zasadach. Jak zaznacza Lutyk, nie zmienia to na gruncie ustawy o PIT sytuacji prawnopodatkowej członków spółdzielni, którzy po wejściu wżycie nowelizacji zawrą umowę przeniesienia własności lokalu zgodnie z prawem.
Wcześniej eksperci podatkowi nie byli do końca pewni, czy fiskus nie wyciągnie ręki po pieniądze od właścicieli wykupionych mieszkań. Tymczasem Ministerstwo Budownictwa nie widziało podstaw, aby ich opodatkowywać, a posłowie pracujący nad obowiązującymi od 31 lipca przepisami zapowiadali, że w razie niekorzystnych interpretacji prawnych resortu finansów będą chcieli przyjąć poprawkę, która jednoznacznie - na korzyść lokatorów - przetnie spekulacje.
To ważne, gdyż - jak wyliczył Krzysztof Dziewior, doradca podatkowy - jeśli trzeba byłoby płacić podatek, to w grę wchodziłyby spore kwoty. Podatek w wypadku lokalu wartości rynkowej 200 tys. zł wyniósłby - po odjęciu wkładu mieszkaniowego i kwot umorzonego kredytu - 27 tys. zł.
Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało jeszcze na pytania "Rz", co czeka tych, którzy zajmują w spółdzielniach byłe mieszkania zakładowe, przejęte po m.in. państwowych przedsiębiorstwach. Osoby te również mogą je wykupić na własność.
[ramka]
Osoby, które mają mieszkania lokatorskie, a chcą je przekształcić w pełną własność, powinny spłacić zadłużenie z tytułu komornego (jeśli takie mają). Inaczej spółdzielnia odrzuci wniosek o wykup.
Jeśli spółdzielnia korzystała z uzyskanej ze środków publicznych (lub innych źródeł) pomocy podlegającej odprowadzeniu do budżetu państwa, to trzeba też spłacić kwotę umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na dane mieszkanie. Warto pamiętać, że chodzi o niską kwotę nominalną, a nie - jak to było dotychczas - wielokrotnie wyższą kwotę zwaloryzowaną.
Niektórzy z lokatorów powinni również spłacić przypadającą na ich lokal część kosztów budowy będących zobowiązaniami spółdzielni. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA