- W maju wpłaciliśmy pierwszą część należności za towar, który chcemy importować (na podstawie faktury VAT pro forma na kwotę 10 tys. dolarów amerykańskich).
Towar ma przyjść w sierpniu. Dopłata reszty ma nastąpić w sierpniu, przed odbiorem towaru. Jak rozliczyć podatkowo tę zaliczkę w wysokości 6 tys. dolarów.? Czy faktura VAT pro forma ma jakiś wpływ na majowe zakupy (VAT, CIT)? - pyta czytelnik DF.Przedsiębiorca, który wpłacił zaliczkę na poczet przyszłych dostaw towarów (świadczenia usług), nie mógł dotąd zaliczać takiego wydatku do podatkowych kosztów firmy. Taki zakaz nie wynikał i nadal nie wynika wprost z art.16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednak organy podatkowe uważały, że sama zapłata zaliczki nie wiąże się z osiągnięciem przychodów. Zatem kwota zaliczki nie stanowi kosztu uzyskania przychodu dla wpłacającego. W piśmie Urzędu Skarbowego w Płocku z 3 grudnia 2004 r. (UPO-415/ PD/321/04/MP) czytamy: "Związek pomiędzy poczynionym wydatkiem a przychodami powstanie dopiero po zrealizowaniu dostawy towaru bądź wykonaniu usługi. (...) Na podstawie obowiązujących przepisów p...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.