Dysponując 1 stycznia przynajmniej dwudziestoma pełnymi etatami, musisz tworzyć fundusz socjalny, nawet jeśli w ciągu roku zatrudnienie spadnie do kilku osób. Chyba że dochowując pewnych formalności, uwolnisz się od tego obowiązku
- Spółka zatrudniała 1 stycznia bieżącego roku 46 osób, a w przeliczeniu na pełne etaty 42,5. Od 1 lutego inna firma przejęła w trybie art. 231 kodeksu pracy 39 pracowników. Spółka zwolniła pod koniec lutego jeszcze trzech, a od 1 marca do końca roku planuje ich mieć tylko czterech (trzy pełne etaty). Czy musi naliczać odpisy na fundusz socjalny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? - pyta czytelnik DF.O tym, czy firma musi tworzyć fundusz socjalny, decyduje stan etatów, jakie ma 1 stycznia. Jeśli ma ich przynajmniej 20, spoczywa na niej ten obowiązek. Z jednym wyjątkiem - gdy wskutek zastosowania sformalizowanych procedur zrezygnuje z zakładania funduszu. Opisana firma tego nie zrobiła, musi więc naliczać odpisy na fundusz. Nie znaczy to jednak, że dokonuje ich na 42,5 etatu, jakimi dysponowała 1 stycznia. Odpisy socjalne ustalamy bowiem na podstawie przeciętnej rocznej liczby zatrudnionych. Tę szacujemy, sumując średnie liczby pracowników z każdego miesią...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.