Przedsiębiorcy zatrudniający osoby niepełnosprawne będą mieli więcej biurokratycznych obowiązków. Najpierw zapłacą składki za niepełnosprawnych pracowników, a dopiero później otrzymają refundację
Niemal rok trwały prace nad kontrowersyjnymi zmianami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Posłowie opozycyjni chcieli pozostawienia obecnych przepisów, zgodnie z którymi firmy zatrudniające niepełnosprawnych dostają dofinansowanie. Nowelizowane przepisy zamiast dofinansowania wprowadzają refundację. - O ile wzrośnie koszt obsługi przelewów do ZUS? Ilu urzędników trzeba będzie dodatkowo zatrudnić? Kto na tym zarobi? - pytali posłowie z PO i SLD. Przekonywali, że zmiany nie poprawią sytuacji niepełnosprawnych, a ich zatrudnienie zamiast się zwiększyć - spadnie. Jednak koalicji udało się przeforsować najważniejsze zmiany, choć podczas wczorajszych głosowań nad nowelizacją było gorąco.Po nowelizacji składki na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych pracowników będą refundowane. Pracodawcy, którzy ich zatrudniają, tak jak dotychczas będą otrzymywali pomoc publiczną na obie części składki, czyli tak...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.