Aby umowa o pracę została rozwiązana bez wypowiedzenia, wystarczy, że zatrudniony został o tym poinformowany. Dzieje się tak, nawet jeśli odmawia przyjęcia oświadczenia pracodawcy o zwolnieniu.
Zatrudnienie ustaje, gdy zainteresowany miał możliwość zapoznania się z treścią pisma o zwolnieniu, nawet jeśli odmówił jego przyjęcia. Tak uznał Sąd Najwyższy 9 stycznia tego roku po rozpoznaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym. Orzeczenie jest cenną podpowiedzią dla przedsiębiorców rozstających się z nieobecnymi pracownikami, np. przewlekle chorymi czy z tymi, którzy nie usprawiedliwili swojej absencji. W takiej sytuacji szef powinien zadbać o szczegóły i dopilnować wszystkich formalności. Popełniwszy nawet drobne uchybienie, rychło spotka się z byłym pracownikiem na sali sądowej.Przekonało się o tym Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, kiedy chciało się rozstać z Adamem K. z powodu jego częstych niedyspozycji chorobowych. Pracował on od ponad 20 lat jako mistrz aparatury kontrolno-pomiarowej. W 2003 r. spółka uznała, że oszukuje przy zwolnieniach lekarskich. Chciał ponoć zacząć nowy okres zasiłkowy, a tym samym wydłużyć ochronę przed u...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.