Od 1 maja otworzył się dla Polaków holenderski rynek pracy. Nasi rodacy muszą jednak zdawać sobie sprawę, że w rocznym rozliczeniu PIT oddadzą polskiemu fiskusowi ze swoich zarobków tysiące złotych podatku
Obecnie w Holandii pracuje legalnie ponad 55 tys. Polaków. To właśnie ich niekorzystna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z 13 lutego 2002 r. zmusza do dopłacania w kraju PIT.Przewiduje ona tzw. metodę proporcjonalnego odliczenia. Zgodnie z nią zatrudnieni w Holandii Polacy muszą rozliczać się z PIT w kraju, a dopiero potem potrącać podatek odprowadzony w Holandii. Zagraniczne dochody mają oczywiście obowiązek przeliczyć na złotówki i zastosować do nich krajowe progi oraz stawki, odpowiednio 19, 30 lub 40 proc.Taka regulacja powoduje, że od kwot zarobionych w Holandii w większości wypadków trzeba naliczyć 40 proc. PIT, podczas gdy za granicą od tego samego dochodu, np. od równowartości 100 tys. zł, należałoby zapłacić zaledwie niewiele ponad 10 proc. podatku.- W połowie roku powinny się rozpocząć negocjacje nad zmianą polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Chcielibyśmy zakończyć je w 2007 r. tak, aby nowe zasady rozlicz...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.