fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycja w wynajętym lokalu może przynieść stratę

Nieznane
Nie zawsze nakłady poniesione na wynajmowany lokal czy budynek uda nam się zamortyzować w okresie, gdy z niego korzystamy. Trzeba bowiem na to 10 lat. Jakie są skutki podatkowe rozwiązania umowy najmu przed tym terminem? Wiele zależy od sposobu rozliczenia z właścicielem
W DF z 2 sierpnia br. pisaliśmy o tym, że takie nakłady - o ile mają charakter ulepszenia cudzej rzeczy - tworzą inwestycję w obcym środku trwałym, którą należy amortyzować. Można w tym wypadku przyjąć indywidualną stawkę amortyzacyjną, która dla inwestycji w obcych budynkach/lokalach wynosi maksymalnie 10 proc. rocznie (bo okres ich amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat).Problem pojawia się, gdy w tym czasie umowa najmu zostanie rozwiązana. Wówczas amortyzacji trzeba zaprzestać.Co zrobić z niezamortyzowaną wartością inwestycji? Czy można ją uznać za stratę w środku trwałym i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jedynym przepisem, który na ten temat mówi, jest art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) i jego odpowiednik w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) - art. 23 ust. 1 pkt 6. Wynika z niego, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów "strat powstałych w wyniku likwidacji nie...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA