Jednorazowa amortyzacja także dla spółki cywilnej

¦ Czy spółka cywilna może skorzystać z jednorazowej amortyzacji?Tak Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia br. przewiduje możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wymienionych w niej kategorii środków trwałych przez nowych i małych podatników. Koszt z tytułu takich odpisów nie może przekroczyć równowartości 50 000 euro w ciągu roku podatkowego (art. 22 k ust. 7). Ponieważ podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy spółki cywilnej, a nie sama spółka, to oni zaliczają te odpisy do swoich kosztów podatkowych. Może być jednak problem z ustaleniem, czy w danej sytuacji mają do tego prawo. Zgodnie z art. 5a pkt 20 updof małym podatnikiem jest przedsiębiorca, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w roku podatkowym równowartości 800 tys. euro. Jak liczyć ten limit, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w spółce osobowej? Odpowiedź n...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL