fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jaki podatek od nagrody w konkursie dla pracowników

Jeśli konkurs wiąże się z wynikami w pracy, wygrana jest dla uczestnika przychodem rozliczanym tak jak jego pensja. Jeśli konkurs nie wiąże się z pracą, od nagrody płacimy podatek zryczałtowany
A niektóre są w ogóle zwolnione z podatku.Coraz częściej w zakładach pracy organizowane są dla pracowników różnego rodzaje festyny i pikniki, w ramach których przeprowadza się konkursy. Dla zwycięzców oczywiście przewidziane są nagrody. Jak je opodatkować? Zależy od rodzaju konkursu.Pierwszy rodzaj to zawody, w których rywalizacja między pracownikami wiąże się z wynikami wpracy. Tego rodzaju współzawodnictwo motywuje pracowników do podnoszenia wydajności i jakości pracy. Należy je więc zaliczyć do systemu wynagradzania pracowników. Jeżeli zatem pracodawca ogłasza konkurs na najwydajniejszego pracownika, to od wartości nagrody musi pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, zaliczając ją do przychodów ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof).Drugi rodzaj to zawody organizowane w ramach większej imprezy (np. festynu), które opierają się na współzawodnictwie na polu sportowym, artystycznym itp. Nagrody w t...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA