fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Magistrowie/studenci

Doradcy prawni wciąż mają szanse na uzyskanie szerszych uprawnień

Kilkadziesiąt tysięcy absolwentów prawa nie traci nadziei na uchwalenie ustawy o licencjach prawniczych. Jutro zajmie się nią rząd - dowiedziała się "Rz". Jeżeli uzyska poparcie posłów, adwokatom i radcom przybędzie nowa konkurencja: doradcy prawni
Dla rzeszy młodych prawników, niezależnie od ich poglądów politycznych, zapowiedź skrócenia kadencji Sejmu to bardzo zła wiadomość. W przedwyborczej zawierusze może bowiem przepaść długo oczekiwany projekt ustawy o licencjach prawniczych, który wciąż znajduje się poza parlamentem. Dzięki niemu uprawnienia absolwentów prawa mają zostać praktycznie zrównane z kompetencjami radców prawnych i adwokatów. Trzystopniowa licencja doradcy prawnego pozwoli im na występowanie przed sądami, a nawet Trybunałem Konstytucyjnym.
W Polsce usługi doradztwa prawnego świadczy dziś ok. 10 tys. osób,których biura prawne mogą konkurować z profesjonalnymi kancelariami głównie ceną. Brak uprawnień adwokackich czy radcowskich zamyka im drogę do reprezentowania klientów przed sądem, dlatego skupiają się głównie na prostych poradach prawnych.
-Ustawa o licencjach jest szansą, żeby to zmienić - przekonuje Daniel Krajewski, prezes Stowarzyszenia Doradców Prawnych.
Jego zdaniem chodzi o tysiące młodych prawników, których nie stać na płacenie wielkich sum za aplikacje.
-Wejście tych przepisów złamałoby monopol korporacji, dzięki czemu dostęp do pomocy prawnej stałby się znaczne szerszy, zwłaszcza dla ludzi niezamożnych - twierdzi prezes SDP.
Działające od ponad roku stowarzyszenie od wielu miesięcy przygotowuje się do wejścia w życie nowej ustawy.
- Praktycznie we wszystkich większych miastach w Polsce działają już nasze biura, organizowane są szkolenia dla członków. W przyszłości zamierzamy, wzorem amerykańskim, wprowadzić obowiązkowe szkolenia, które gwarantowałyby przedłużenie licencji. W ten sposób chcemy dbać o jakość naszych usług -mówi Krajewski. - Na razie jednak działamy po partyzancku. Nieprzyjęcie ustawy bardzo skomplikuje nasze plany - dodaje.
Rzeczywistość jest twarda. Los młodych prawników leży w rękach posłów. Jak dotychczas poparcie dla szybkiego uchwalenia ustawy zadeklarowało jedynie PiS.
-Ta ustawa dotyczy tysięcy młodych ludzi, dlatego chcemy się nią niezwłocznie zająć - mówi Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.
Zaznacza jednak, że to, czy uda się ją uchwalić, w dużej mierze zależy od Platformy Obywatelskiej.
- Nie znamy tego projektu, dopiero gdy będziemy mogli się z nim zapoznać, podejmiemy decyzje - odpowiada Cezary Grabarczyk, poseł PO. Przypomina jednak wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że ustawodawca nie może tworzyć rozwiązań pozbawiających gwarancji bezpieczeństwa obywateli korzystających z tego rodzaju usług.
-Pod tym kątem będziemy analizować projekt - kończy Grabarczyk. Stworzenie nowego zawodu prawniczego raczej nie znajdzie uznania w oczach SLD.
- Ten projekt spotkał się z miażdżącą krytyką autorytetów prawniczych i przedstawicieli opozycji. Filozofia, w imię której walczy się z korporacjami przez tworzenie własnej, może być rozpatrywana jedynie w kategoriach logiki i zdrowego rozsądku, a ten podpowiada coś innego - uważa poseł lewicy Michał Tober.
Nie wiadomo natomiast, jak zachowają się PSL, LPR i Samoobrona.
Proponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości model czwartego zawodu prawniczego przewiduje wprowadzenie trzystopniowej licencji (patrz ramka). Zdobycie kolejnych stopni będzie gwarantowało absolwentom prawa, którzy nie zdawali na aplikacje, coraz szersze uprawnienia zawodowe, z występowaniem przed sądami włącznie. Licencjonowanych prawników nie będzie obowiązywał zakaz reklamy.
Masz pytanie do autora, e-mail: t.pietryga@rzeczpospolita.pl
- II stopnia będzie uprawniała do samodzielnego występowania przed sądami i trybunałami, łącznie z SN i NSA (z wyłączeniem spraw rodzinnych, opiekuńczych, postępowania w sprawach nieletnich, spraw o przestępstwa i przestępstwa skarbowe).
- III stopnia będzie uprawniać do wykonywania wszystkich czynności prawniczych, łącznie z występowaniem w charakterze obrońcy w sprawach karnych. Doradcy podlegać będą obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Zdobywanie kolejnych licencji uzależnione będzie od stażu zawodowego, a także wyników egzaminu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA