fbTrack

Internet

Baza danych w Ekoportalu

Przedsiębiorcy, dla których ważne są informacje w zakresie ochrony środowiska, mogą korzystać z witryny internetowej Ekoportal. Można tam znaleźć informacje prawne oraz dotyczące stanu środowiska
Zaglądający na tę stronę (www.ekoportal.pl) mogą się też dowiedzieć o możliwościach unijnego wsparcia w zakresie ochrony środowiska. Ten dział prowadzi Departament Infrastruktury i Środowiska Ministerstwa Środowiska.
Jednak przede wszystkim korzystający z portalu przedsiębiorcy mogą zajrzeć do wykazu danych o dokumentach zawierających informacje o ochronie środowiska. To prawdopodobnie największa baza danych na ten temat. Portal prowadzi bowiem nieodpłatnie takie wykazy dla urzędów miejskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Do tej pory skorzystało z tej możliwości ponad 600 urzędów na niespełna 3000 w kraju. Na witrynie publikuje się środowiskowe decyzje, raporty, plany, strategie czy programy. Pomocą w wyborze jest wyszukiwarka. Poza tym dane pogrupowane są w kategorie. Szybciej niż w innych portalach można stąd sięgnąć po środowiskowe przepisy prawne. Wprawdzie wyszukiwarka odsyła do sejmowej bazy prawnej (isip.sejm.gov.pl), ale łatwiej wybrać akt prawny, bo na stronie podane są nazwy ustaw, a do każdej z nich można wybrać akty powiązane. Można tu również znaleźć teksty międzynarodowych konwencji i umów w dziedzinie ochrony środowiska w języku polskim. Są one aktualizowane co kilka miesięcy.
Osoby przeglądające odnośniki do poszczególnych tematów natkną się też na interesujące wyjaśnienia prawne. W najbliższym czasie Ekoportal zapowiada zmiany. - Planujemy opublikowanie dodatkowych informacji poświęconych poszczególnym komponentom środowiska oraz dotyczących obowiązków w zakresie gospodarki odpadami - mówi Paweł Tudek z Centrum Informacji o Środowisku. - Zamieścimy również materiał wyjaśniający znaczenie aktów prawnych Unii Europejskiej.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL