fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Gdzie znaleźć przepisy angielskie i irlandzkie

Gabriela Setla
Coraz więcej Polaków emigruje do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych. Codzienne sprawy związane z życiem i pracą na Wyspach powodują, że powstaje coraz większe zapotrzebowanie na znajomość prawa angielskiego i irlandzkiego
Dlatego bardzo przydatny może się okazać dla naszych rodaków portal internetowy: www.bailii.org. Ta baza danych powstała jako realizacja projektu Open Law, którego celem jest umożliwienie nieodpłatnego dostępu do prawa angielskiego. Taki dostęp w zakresie ustawodawstwa jest również oferowany przez administrację publiczną, która prowadzi zbiór aktualnych statutów pod adresem: www.statutelaw.gov.uk. Brakuje go natomiast w zakresie najnowszego orzecznictwa, które przecież w systemie common law jest szczególnie ważne (każde orzeczenie, przynajmniej teoretycznie, jest prawotwórcze). Lukę tę stara się zapełnić BAILII działający od 1996 r. Zawiera zarówno najnowsze orzeczenia, jak i te najważniejsze wydane wcześniej. Strona prowadzona jest po angielsku. Adresaci to praktycy, akademicy, ale też osoby bez wykształcenia prawniczego poszukujące informacji prawnych.
Atutem tej strony jest bardzo rozbudowana i dobrze rozwinięta wyszukiwarka: pozwala na łączne przeszukiwanie wszystkich baz danych, ale też, na przykład, samego orzecznictwa czy prawodawstwa. Jest tam również wiele odnośników do oficjalnych stron różnych ważnych instytucji, np. do strony Privy Council. Interesujące jest także wypunktowanie najważniejszych orzeczeń dla poszczególnych działów prawa (np. kontrakty, delikty, prawo konstytucyjne etc.) w zakładce: Leading Case Law by Subject (jest tam dostępna treść wielu rozstrzygnięć). Wreszcie, co niezmiernie istotne, na prezentowanej stronie znajdują się odnośniki do innych podobnych serwisów dotyczących prawa innych państw (tworzonych w ramach programu World Law Information Institute, www.worldlii.org).
Prezentowana strona umożliwia poznanie najnowszego prawa i orzeczeń krajów Wysp Brytyjskich nie tylko specjalistom, ale także zwykłym ludziom, którym znacznie ułatwi pobyt na Wyspach. * Publikacja powstała przy pomocy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA