fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Jeśli ojciec jest nieustalony, dodatek nie będzie przysługiwał

Samotna matka będzie miała prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego w sytuacji, kiedy nie sposób ustalić ojca, tylko na dziecko poczęte w wyniku przestępstwa
Taką zmianę wprowadzili senatorowie do uchwalonej przez Sejm noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zaproponowali bowiem wprowadzenie do ustawy definicji ojca nieznanego. Jest nim ojciec dziecka, które zostało poczęte w wyniku czynu zabronionego i nie ma możliwości ustalenia ojcostwa.
Jeśli Sejm nie odrzuci senackich poprawek, prawo do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka będą mieli rodzice, jeśli na dziecko nie zasądzono alimentów, bo drugi rodzic już nie żyje albo gdy oddalono powództwo. Niepełne rodziny będą się mogły ubiegać o dodatek tylko na dzieci poczęte w wyniku przestępstwa, gdy nie można ustalić ojcostwa.
Taką kontrowersyjną zmianę już po raz drugi senatorowie próbują przeforsować w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Poprzednia próba, w grudniu 2005 r., została odrzucona przez Sejm.
Wśród senackich poprawek są również modyfikacje prawa do zasiłku rodzinnego w razie przekroczenia przez rodzinę dochodu uprawniającego do wsparcia. Obecnie, jeśli kwota przekroczenia jest nie wyższa niż 48 zł (najniższy zasiłek rodzinny) na całą rodzinę, świadczenia należą się, gdy były pobierane w poprzednim okresie zasiłkowym. Z taką konstrukcją nie zgadzał się rzecznik praw obywatelskich.
Senatorowie uwzględnili jego postulaty. Chcą, by dopuszczalna kwota przekroczenia dochodu była ustalana w przeliczeniu na osobę, a nie na całą rodzinę.
Senatorowie zaproponowali również, aby wniosek o jednorazową zapomogę (tzw. becikowe), przysługującą każdej rodzinie niezależnie od zarobków, można było składać do roku od dnia urodzenia dziecka. Obecnie trzeba dopełnić formalności w ciągu trzech miesięcy od narodzin potomka.
Senatorowie proponują też, by gmina lub ośrodek pomocy społecznej byli zobligowani do rzeczowego wspierania rodziny pobierającej zasiłek w razie uzyskania informacji o marnotrawieniu przez nią świadczeń. Dotychczas decyzja o zmianie formy pomocy w takich wypadkach była kwestią uznania podmiotu wypłacającego zasiłki rodzinne.
Poprawki senackie musi jeszcze przegłosować Sejm.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA