fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Użytkowanie wieczyste to nie towar, więc nie uwzględniamy go w remanencie likwidacyjnym

- Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, rozliczamy podatek VAT. Wspólnicy (trzej o równych udziałach) podjęli decyzję o likwidacji działalności gospodarczej. Na stanie pozostają nam towary handlowe (w niewielkiej ilości) oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu, przy nabyciu których spółka odliczyła VAT. Czy będziemy zobowiązani do naliczenia VAT z tytułu tzw. remanentu likwidacyjnego, a jeśli tak, to co jest objęte takim remanentem i w jakim terminie należy uiścić ten podatek? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.Obowiązek rozliczenia podatku od tzw. remanentu wynika z art. 14 ustawy o VAT.Zgodnie z jego brzmieniem opodatkowaniu podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w razie m.in. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej. Dotyczy to wyłącznie towarów, od których spółce przysługiwało prawo do odliczenia VAT.Spis z natury tych towarów należy sporządzi...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA