fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak skorygować VAT po aporcie

Według organów podatkowych wniesienie środków trwałych aportem do spółki powoduje obowiązek korekty odliczenia VAT naliczonego. Od tego, jak długo były używane na cele firmy i jaka jest ich wartość, zależy, ile podatku trzeba będzie zwrócić do budżetu
W jaki sposób dokonać korekty podatku naliczonego od zakupu środków trwałych aportowanych do spółki kapitałowej? Chodzi o trzy samochody ciężarowe kupione w różnym okresie: > w maju 2006 r. o wartości netto 14 000 (VAT 3080 zł), > w styczniu 2006 r. o wartości netto 150 000 (VAT 33 000 zł), > w marcu 2007 r. o wartości netto 8000 (VAT 1760 zł). Poza aportem występuje u nas wyłącznie sprzedaż opodatkowana. Czy całe 100 proc. odliczonego VAT naliczonego (37 840 zł) musimy zwrócić fiskusowi? - pyta czytelniczka DF. Wniesienie środka trwałego aportem do spółki powoduje zmianę prawa do odliczenia i obowiązek korekty VAT odliczonego przy jego zakupie. Tak wynika z urzędowej interpretacji ministra finansów z 27 marca br. (PT5-033-13/EK/2006/AP-7828/7789).Jak powinna wyglądać taka korekta? Jej zasady reguluje art. 91 ust. 4 - 6 ustawy o VAT. Z przepisów możemy wywnioskować, że jeżeli w okresie korekty, który dla samochodów będących środkami trwałymi wynosi p...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA