fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Kluzik-Rostkowska ma stowarzyszenie

Joanna Kluzik-Rostkowska
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Jędrzej Bielecki
Secesjoniści chcą utworzyć klub parlamentarny, a potem partię. – Zaprezentowana w kampanii wyborczej wizja nowego otwarcia polskiej polityki spotkała się z przychylnością 8 mln Polaków. Warto to dzieło kontynuować – mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska
– Zaprezentowana w kampanii wyborczej wizja nowego otwarcia polskiej polityki spotkała się z przychylnością 8 mln Polaków. Warto to dzieło kontynuować – mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska, była szefowa sztabu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego.
Wraz z również wyrzuconą z PiS Elżbietą Jakubiak, jak poinformowały wczoraj na konferencji, zarejestrowały stowarzyszenie "Polska jest najważniejsza". Nazwa organizacji i jej logo są identyczne z tymi, które miał Jarosław Kaczyński w ostatniej kampanii prezydenckiej.
Wśród 15 założycieli stowarzyszenia są jeszcze: posłowie Paweł Poncyljusz, Jacek Pilch, Lena Cichocka-Dąbkowska i Tomasz Dudziński – nie zrezygnowali z członkostwa w partii, Jan Ołdakowski – opuścił Klub PiS, oraz nierezygnujący z udziału w PiS europosłowie Adam Bielan, Michał Kamiński, wyrzucony z delegacji PiS Marek Migalski i Paweł Kowal.
Jak ujawnił portal Wpolityce.pl, Kowal złożył rezygnację, ale umówił się, że nie ujawni tego przed wyborami samorządowymi. Według ustaleń "Rz" Kowal wysłał do Kaczyńskiego osobisty list w tej sprawie. Pozostali założyciele to pracownicy biurowi secesjonistów.
Powołanie stowarzyszenia to pierwszy, ale nie ostatni ruch niedawnych "liberałów" PiS. Jak dowiedziała się "Rz", najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu Sejmu złożą wniosek o utworzenie klubu parlamentarnego.
– Już mamy deklarację ponad 20 osób. Finalizujemy rozmowy – zdradza "Rz" jeden z członków stowarzyszenia.
Kto jeszcze miałby wejść do ich klubu? Według informacji "Rz" zainteresowanych jest kilku posłów PiS z tzw. drugiego szeregu, m.in. z Wielkopolski i Małopolski. Klub mogą zasilić też posłowie, niegdyś w PiS, dziś niezależni, Jacek Tomczak i Filip Libicki.
– Jeśli powstanie nowy klub, poprzemy taką inicjatywę – zapowiada "Rz" Tomczak.
Secesjoniści chcą przyciągnąć też posłów z tzw. frakcji młodych. Jak mówi jeden z nich: – Pojedyncze osoby. Oni chyba nigdy nie byli gotowi jako środowisko podjąć taką decyzję.
Jak pierwsza informowała wczoraj "Rz", członkowie stowarzyszenia zamierzają też ogłosić powołanie partii. – Zastanawiamy się nad terminem, za wcześnie nie jest zbyt dobrze. Partia to produkt, który może się szybko zużyć – zaznacza jeden z nich.
Na razie zastanawiają się, jak nazwać nowy twór. Największą popularnością, dowiedziała się "Rz", cieszą się: Nowe Centrum i Obywatele dla Rzeczpospolitej.
Politycy PiS działania niedawnych kolegów bagatelizują. – Nie wróżę im sukcesu, nie mają struktur terenowych, na których mogliby się oprzeć – ocenia poseł Arkadiusz Mularczyk.
A zdaniem Jarosława Zielińskiego, członka Komitetu Politycznego, rzecz nie jest warta uwagi. Informacji o nowym stowarzyszeniu nie skomentował też podczas spotkania wyborczego prezes Jarosław Kaczyński.
Według TVN 24 stowarzyszenie o nazwie "Polska jest najważniejsza" zostało zarejestrowane 10 października przez m.in. członków społecznego komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego. "Rz" ustaliła, że miało być zarejestrowane dziś.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA