fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Spór o tantiemy u Rzecznika Praw Obywatelskich

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Magdalena Lemańska
Konsorcjum zrzeszające operatorów płatnej telewizji wnioskowało o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego znowelizowanej ustawy o prawie autorskim
Konsorcjum złożyło wniosek u Rzecznika Praw Obywatelskich o skierowanie nowej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych do TK.
Wcześniej Konsorcjum, w skład którego wchodzą Canal+ Cyfrowy, Polsat Cyfrowy, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) zrzeszająca operatorów telewizji kablowej i TP SA wnioskowało o to samo do marszałka Grzegorza Schetyny (ówczesnego p.o. prezydenta RP). - Ustawa nie wprowadziła istotnych zmian w zakresie uprawnień twórców i wykonawców. Nowelizacja dotyczy głównie zakresu kompetencji organizacji zbiorowego zarządzania w kształtowaniu procesu ustalania wysokości pobieranych tantiem - mówi Jerzy Straszewski, prezes PIKE.
Konsorcjum ma wiele uwag do znowelizowanej ustawy, główna dotyczy jednak tego, że tabele stawek, według których platformy cyfrowe i telewizje kablowe wypłacają tantiemy organizacjom zbiorowego zarządzania (czyli tzw. OZZ, jak ZAiKS i Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych), mogą teraz ustalać tylko wspomniane organizacje. W sytuacji niezgody na zaproponowane warunki, operatorzy mogą tylko wnioskować do sądu o odrzucenie tabel, ale swoich propozycji składać nie mogą.
To – zdaniem PIKE – jest niezgodne z Konstytucją, bo prowadzi do nierównego traktowania. Operatorzy mają też uwagi do tego, jak powoływana jest Komisja Prawa Autorskiego, która ma wpływ na kształt tabel.
- Czarny scenariusz takiego stanu prawnego może doprowadzić do nawet czterokrotnego wzrostu obciążeń dla bardzo wielu podmiotów - uważa mecenas Karol Kuch z kancelarii prawnej Grynhoff, Woźny, Malinowski.
Konsorcjum poparły Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) i Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP) skupiający firmy, które płacą twórcom tantiemy.
- W ustawie zastosowano rozwiązanie monopolistyczne. Nie można tworzyć prawa, które nie uwzględnia zdania drugiej strony. Jestem przekonany, że wystąpienie do Rzecznika Praw Obywatelskich jest słuszne i będziemy te działania wspierali, bo to może zwrócić uwagę Sejmu na to, jak tworzy prawo - mówił Jerzy Bujok, dyrektor generalny KIG.
Zdaniem Jerzego Straszewskiego, niekorzystne dla operatorów zapisy pojawiły się na przełomie ubiegłego i tego roku.
- Wtedy negocjowaliśmy z OZZ kontrakt generalny - dodaje.
Spór o zasady naliczania tantiem trwa od lat. Na korzyść operatorów przemawia już wydany w tej sprawie wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który cztery lata temu zawiesił obowiązujące wówczas tabele. Od tego czasu współpraca między operatorami i OZZ opiera się na indywidualnych umowach. Po wejściu w życie nowelizacji będą one jednak ważne tylko w sytuacji, gdy stawki w nich zawarte nie będą niższe od nowo ustalonych w ustawowych tabelach. Stąd obawy operatorów o windowanie stawek. OZZ bronią się, twierdząc, że zapisy przewidują ochronę autorów jako słabszego podmiotu w negocjacjach, podobne stanowisko ma też resort kultury.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA